Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




cmejrek-zkouskove-otazky

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (103.38 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

POLITIKA A POLITICKÉ MYŠLENÍ

Co znamená pojem politika (policy, politics a politologie)?

Politika je umění řídit stát, respektive vztahy mezi státy, správa věcí veřejných. Jedná se o oblast společenské (veřejné) činnosti. Spočívá v účasti politických subjektů (stran, skupin, jednotlivců) na státních záležitostech. Nástrojem k prosazení cílů a zájmů je politická moc, o jejíž získání usilují různými (násilnými, demokratickými) prostředky.a

Polity – je existující nebo požadovaný politický řád, a to jak ve smyslu ideovém, tak institucionálním. Je normativně vymezený prostor – hranice, struktury, pravidla hry. Je zakotven Ústavou, právním řádem, tradicí.

Policy – rozumíme politický program, tj. koncepci jednání případně i vlastní jednání politických subjektů.

Politics – je politika jako oblast, ve které dochází ke střetu politik.

Politologie – politické vědy – společenská věda o politice. Předmětem je fungování státu, politických systémů, mocenských a vládních institucí, vztahy nadřazenosti a podřízenosti, politické chování lidí, moc a autorita vztahy mezi státy. Zkoumání politiky má počátek v antickém Řecku a prohloubilo se v renesanci. Jako věda se institucionalizovala koncem 19. století v USA. Od počátku 20. století se politická věda rozvíjela jako samostatný vědní obor, a to především v USA. Většinou ji suplovaly jiné obory – filosofie, sociologie, právní a hospodářské vědy. K velkému rozšíření politologie jako samostatného vědního oboru došlo po druhé světové válce.

Vysvětlete pojmy legitimita a legalita.

Legitimita (latinsky legitimuj – zákonný, zákonitý) je oprávněnost režimu, moci.

Legalita – je právní rámec moci.

Jaký je rozdíl mezi normativním a deskriptivním přístupem k politice?

Z hlediska metodologického se politologie dělí na normativní a deskriptivní:

  • normativní přístup k politice – úzce souvisí s filosofií a často se používá jejích metod a koncepcí, které aplikuje na politickou skutečnost. Charakterizuje ji vyslovování hodnotových soudů.

  • deskriptivní přístup k politologii – se soustřeďuje na popis politické skutečnosti a ve výzkumu většinou používá empirických metod.

Platón jako politický myslitel.

Platón (427 – 347 př. n. l.) byl Sokratův žák a první, kdo se pokusil o systematický výklad politické teorie. Za nezbytnou podmínku vládnutí pokládal stejně jako Sokrates vědění (demokracie toto splňuje). Za nejlepší a nejkvalifikovanější způsob vlády považoval monarchii a aristokracii (vládnout mají ti, kdo znají pravdu a vědí, co je pro společnost nejlepší). Ve své Ústavě předložil vizi ideálního spravedlivého státu – společnost se rozděluje do tří tříd:

  • produktivní třída – má v rukou veškerý majetek a nepodílí se na moci,

  • třída strážců – předurčená k vládnutí – nic nevlastní, nemají soukromí, nežijí rodinným životem, stolují společně, disponují však velkou mocí,

  • pomocníci – tvoří vojenskou třídu – nemají majetek a žijí stejně jako strážci.

Témata, do kterých materiál patří