Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Střední Dalmácie - referát

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (77.97 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Masarykova univerzita

Filozofická fakulta

Chorvatský jazyk a literatura

Současné Chorvatsko

Střední Dalmácie

Eliška Nejedlá

424094

(referát)

2015

Střední Dalmácie

Základní Informace

Oblast Střední Dalmácie začíná pobřežím v okolí letoviska Rogoznica na severozápad a pokračuje až k významnému přístavu Ploče. Střední Dalmácie se rozprostírá převážně na Splitsko-dalmatské župě, jejímž centrem je Split. Žije zde přes 450 000 obyvatel, z nichž je přes 96 % Chorvatů. Národnostní menšiny tvoří Srby, Albánci, Bosňáci a další. Mezi důležitá města patří: Trogir, Kaštely, Solin, Stobreč, Split, Omiš, Makarská a Ploče. Kromě pobřeží zahrnuje nádherné ostrovy: Hvar, Brač, Šolta, Čiovo, Drvenik Veli, Drvenik Mali, Vis, Šćedro, Biševo, Pakleny a (Korčula). V této oblasti se mluví hlavně štokavským nářečím, ale na ostrovech a v některých městech (Trogir, Split) se mluví čakavským nářečím.

Bohatství Střední Dalmácie

Kulturní a historické bohatství starých měst, z nichž dvě jsou dokonce zapsána na listině světového kulturního dědictví organizace UNESCO (Trogir, Split). Starogradsko polje – Hvar – také zapsáno na listině světového kulturního dědictví organizace UNESCO

Historie

Prvními stálými obyvateli na tomto území, jež známe jménem, byli Ilyrové. Ti sem přišli ze střední Evropy někdy v letech 1200 – 1000 let př. n. l. Jméno Dalmácie je odvozeno od jednoho ze čtyř ilyrských kmenů – Dalmatů. V 5. - 4. stol. př. n. l. založili v regionu své osady Řekové. Ti se zde usadili především na ostrovech (Hvar, Vis). Římané se začali usazovat na pobřeží od roku 157 př. n. l. a svůj vliv rozšířili i na některé ostrovy. V 1. stol. př. n. l. se pak stala celé Dalmácie součástí římského impéria. Antického původu jsou například města Trogir a Split. V 7. stol. se zde objevují Avaři a Slované, mezi nimi a předkové dnešních Chorvatů. Kolem roku 1000 se v oblasti začali rozpínat Benátčané, ale po řadu století museli o území bojovat s uhersko-chorvatským královstvím. Od 15. - 17. stol. obyvatelstvo na pobřeží značně trpělo jak útoky Turků z pevniny, tak pirátskými nájezdy. V 18. stol. získalo dalmatské državy Rakousko, po bitvě u Slavkova je ale muselo předat Napoleonovi. V 19. stol. bylo toto území opět pod nadvládou Rakouska. Po 1. sv. v. se toto území stalo součástí Království Srbů, Chorvatů a Slovinců, od r. 1929 byla Dalmácie součástí Jugoslávie. Od 25. června 1991 je Dalmácie součástí samostatného Chorvatska.

Podnebí

Podnebí na ostrovech, na pobřeží a v jeho blízkosti je středomořské: léto je teplé a suché, zima mírná. Teplé podnebí ovlivňují tyto faktory: jižní proudění podél chorvatských břehů a ochranný vliv pohoří, rovnoběžně se táhnoucích s pobřežím. Podstatná číst srážek spadne v zimních měsících a sněží zde jen málo kdy. Kraj je bohatý na bujnou vegetaci a vysoký počet hodin slunečního svitu. Nikde jinde na Jadranu nesvítí slunce tak intenzivně jako právě v Dalmácii. Všudypřítomnou zeleň tvoří hlavně borovice, ale i další rostliny a dřeviny, které zde byly uměle vysazeny. Horské masivy Kozjak, Mosor a Biokovo poskytují pobřeží ochranu před studenými větry z vnitrozemí. Nachází se zde i výjimečné krasové jevy Modrého a Červeného jezera u městečka Imotski.

Témata, do kterých materiál patří