Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Filozofie - zk. Pichová

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (43.43 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Filozofie – zk. Pichová

  1. Co je to filozofie?

● Analytická filozofie : striktní je to, co je ověřitelné. Analytická filosofie není jednolitou filosofickou naukou či doktrínou; označuje spíše metodu zkoumání. Obecně lze pro analytickou filosofii vymezit přibližně tyto charakteristiky:

  • klíčové postavení zkušenostního poznání a přírodních věd v poznání světa (empirismus, v extrému až scientismus)

  • důraz na formální logiku, včetně moderních forem přesahujících možnosti klasické sylogistiky

  • precizní zkoumání přirozeného jazyka (Linguistic turn) v souladu s přesvědčením, že jazyk určuje rámec poznání

  • Hlavními iniciátory byli Gottlob Frege, Bertrand Russell a George Edward Moore, významnými představiteli pak Rudolf Carnap, Ludwig Wittgenstein, Willard Van Orman Quine, Gilbert Ryle a další.

  • připomíná vědu; podobá se například matematice nebo fyzice. Její zástupci věří v to, že jazyk dokáže popsat stav věcí a že může být nástrojem poznání. Analytická filosofie tedy vychází ze systému přesných definic, jejichž pravdivost se následně snažíte testovat v praxi. Dává přitom velký důraz na logiku a na správnou argumentaci. Zastánci analytické filosofie zkrátka věří, že existuje jistá, přesně určená cesta, jak má filosofie fungovat. Dobří filosofové jsou ti, kteří dokáží dobře argumentovat a jejichž myšlenky jsou jen těžce vyvratitelné. I proto mezi tradice tohoto směru patří debatování se stoupenci jiných názorů, ve kterých se dotyčný snaží obhájit svou teorii pod palbou logických protiargumentů. Chcete-li tedy v rámci analytické filosofie například zodpovědět otázku: "Co je spravedlnost?", nenapíšete dlouhou historicko-kulturní úvahu plnou metafor. Místo toho vymyslíte definici spravedlnosti a tu následně testujete na nejrůznějších příkladech, abyste viděli, zda funguje. Poté, co dospějete k závěru, že je správná, a co ji publikujete, se vám ozve akademik vyznávající jinou teorii spravedlnosti a v nějakém vědeckém časopisu vydá článek, ve kterém vysvětlí, proč je vaše hypotéza chybná. A na vás je, abyste jeho námitky buď přijali, nebo ukázali jejich nepravdivost / nerelevantnost.

● Kontinentální filozofie : v jejich textech obrazná vyjádření, přirovnání, literární variace, zamyšlení, metafory. Připomíná spíše krásnou literaturu. Kladou si otázky na které očividně není odpověď.

  • se charakterizuje hůře, protože jejím hlavním znakem je vlastně vymezení se oproti analytické filosofii a spojuje tak řadu celkem odlišných směrů (například fenomenologie, existencialismus). Všeobecně by se ale dalo říct, že zavrhuje vědecké způsoby a že se místo toho dívá na filosofii z historické perspektivy. Texty kontinentálních filosofů mají umělečtější nádech a vycházejí z vize, že kultura, historie, čas a místo ovlivňují filosofii jako takovou a my tudíž tyto konstanty musíme brát v ohled. Jazyk je považován za nedokonalý nástroj a články kontinentálních filosofů tak postrádají jasnost a srozumitelnost analytických textů. Namísto přesných definic se setkáte s metaforami a dlouhými větami, jejichž interpretace je složitá.

Témata, do kterých materiál patří