Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Esej Edvard Moser

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (17.48 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Masarykova univerzita

Filozofická fakulta

Chorvatský jazyk a literatura

Jakub Večeřa

Edvard Ingjald Moser

Nobelova cena ve Skandinávii

30. 10. 2015

UČO: 438772

Život

Edvard Ingjald Moser je psycholog, profesor a neurovědec původem z Norska. Narodil se v roce 1962 v Ålesundu. Jeho rodiče se přestěhovali do Norska v 50. letech minulého století, kam přišli z Německa. Předtím, než se rodina přestěhovala do Ålesundu, pobývala v Hareidu a v Haramsøye, kde se Moserův otec živil stavěním varhan.

V 90. letech vystudoval obor Psychologie na univerzitě v Oslu. Na stejné škole také získal v prosinci roku 1995 titul Ph.D., kdy ukončil postgraduální studium neurofyziologie. Vedle toho studoval například i matematiku. V letech 1994 – 1996 se zúčastnil pobytu v Centru neurověd univerzity v Edinburghu, poté působil jako hostující asistent v laboratoři americko-britského neurovědce Johna O´Keefea na University College v Londýně, se kterým společně v roce 2014 obdržel Nobelovu cenu. Po návratu z Edinburghu byl jmenován jako docent pro obor Biologická psychologie na univerzitě v Trondheimu. O dva roky později se stal profesorem v oboru neurověd. Na počátku 21. století v roce 2002 založil Centrum pro biologii paměti při Norské univerzitě vědy a technologie v Trondheimu, kterého je dnes spoluředitelem. Spoluředitelem je i Kavliho institutu pro systémovou neurovědu, který vznikl v roce 2007. Edvard Moser je velmi uznávaným vědcem, důkazem jsou toho i jeho členství v Norské akademii technologických věd nebo v Královské norské společnosti věd a písemnictví. Jeho manželkou je stejně uznávaná odbornice May-Britt Moserová, která byla společně s Moserem jmenována roku 1996 docentkou. Od roku 2014 je spolupracovníkem v americké Národní akademii věd a v současnosti také vykonává funkci profesora Univerzity v Oslu.

Ocenění

Moser získal mnoho ocenění za svoji vědeckou práci, tím posledním je Nobelova cena v oboru fyziologie a lékařství z roku 2014, kterou získal společně se svojí manželkou May-Britt Moserovou a neurovědcem Johnem O´Keefem za objev buněk pomáhající mozku v prostorové orientaci. Svým výzkumem tak přispěli mimo jiné k pochopení Alzheimerovy choroby. Šanci k léčbě budou mít díky jejich objevu v budoucnosti i další lidé s poruchami paměti nebo orientace. Manželé Moserovi se tak stali pátým manželským párem, který obdržel Nobelovu cenu.

Výzkum vedoucí k obdržení Nobelovy ceny

První součást naší „vnitřní navigace“ odhalil právě John O´Keefe v roce 1971, kdy během pokusu s krysami vyzkoumal, že se v určitém bodu místnosti aktivuje určitý typ nervových buněk. Během toho dokázal i to, že buňky vytváří jakousi vnitřní mapu onoho prostředí. Na jeho práci navázal o čtyřiadvacet let později právě Edvard Moser se svojí manželkou, kdy objevili další typ buněk umožňující přesné hledání cesty v daném prostoru.

Témata, do kterých materiál patří