Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




12. Moliére - Lakomec

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (28.18 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Moliére - Lakomec - 1668

Harpagon: …Nestůj tady jako tvrdý y a nečíhej, co se kde semele, aby ti z toho něco káplo. Já nechci mít pořád v patách špicla, křiváka s krysíma očima, co všude čmuchá a strká nos do všeho, co dělám, slídí, kde by co ukrad, a nejradši by sežral všecko, co mám.
Štika: Jak hrome chcete, aby vás někdo okrad? Vás a okrást, to mě podržte, když všecko zamykáte na deset západů a ve dne v noci se od toho nehnete?
Harpagon: Zamykat si budu, co chci, a hlídat si to, kdy a jak bude potřeba.- ( Stranou ) Není to jeden z těch čmuchalů, co špiclujou po domácnostech? Snad proboha neví, kde ty prachy mám. ( Nahlas ) Snad nejseš z těch, co o mě rozhlašujou, že doma schovávám bůhvíjaký prachy?
Štika: Vy doma schováváte bůhvíjaký prachy?
Harpagon: To jsem neřek, ty darebáku! ( Stranou ) Do prkýnka!…

I. část

Téma a motiv

Téma: kritizuje chorobnou touho po penězích, která může zničit člověka ( chamtivost)

Motivy: lakomství, chamtivost, výsměch, kritika

Časoprostor: polovina 17. st., Paříž

Kompoziční výstavba

chronologická

dodržení jednoty místa, času a děje

zábavná komediální zápletka

podrobná a zdařilá charakteristika postav
Chronologický postup, někeré výstupy mají znaky paralely, dodrženo pravidlo 3 JEDNOT ( antická tragédie-Arisoteles), drama na svou dobu neobvykle psáno formou prózy

Literární druh a žánr

Druh: Drama

Žánr: Komedie

II. část

Vypravěč: vypravěč není, jedná se o drama, scénické poznámky, dialogy

Postavy:

Harpagon – Moliére na něm ukazuje obraz šedesátiletého lichváře a lakomce, který je pro své peníze ochoten obětovat cokoliv. Citovými vztahy počínaje a vlastní rodinou konče. Ztráta peněz pro něj znamená naprostou tragédii, nenávist ke všemu živému, nechuť k životu a ztracený smysl života. Otec Kleanta a Elišky. Touží po mladé dívce Marianě. Typ penězi zkaženého člověka, který je schopen pro peníze obětovat i vlastní rodinu. Ztráta peněz pro něj znamená konec všeho.

Čipera (Šindel) – Je zcela oddaný svému pánu Kleantovi. S myšlenkou, že svému pánovi pomůže, ukradl Harpagonovi jeho skříňku s penězi.

Kleantes Harpagonův syn. Zamiloval se do Mariany, i když byla velice chudá. Šílená láska k penězům jeho otce se mu příčí. Je tedy jeho pravým opakem.

Mariana Chudá dívka, která se stará o svou nemocnou matku. Zamilovala se do Kleanta. Ne pro jeho peníze, ale proto, že je takový, jaký je.

Valér sluha Harpagona; zamilovaný do jeho dcery Elišky.

Eliška dcera Harpagona; Stejně jako bratr je opakem otce a touží po životě s láskou. Její vyvolený je Valér, jejich sluha.

Anselm šlechtic, má si vzít Elišku proti její vůli; otec Valéra a Mariany (jak se na konci hry ukáže)
Frosine –dohazovačka, dohazuje současně Marianu Harpagonovi

Vyprávěcí způsoby (jazyk)

jednoduchý, srozumitelný jazyk vulgarismy, metafory (=přenesené pojmenování na základě podobnosti, obrazné vyjádření), kontrasty (láska x peníze, peníze x chudoba, opaky povah), přirovnání, zdrobněliny, vznešené vyjadřování (při vyznání lásky Kleanta Marianě)

Témata, do kterých materiál patří