Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




ZAFINprednaska6

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (79 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Dotace

Svým charakterem mohou patřit jak mezi dlouhodobé zdroje, tak i mezi krátkodobé.

Přímé dotace znamenají přísun peněžních prostředků do podniku a jedná se především o:

• Cenové příplatky – zemědělci.

• Exportní prémie.

• Investiční dotace – jejichž cílem je podporovat aktivitu investorů.

• Jiné přímé formy dotování - účelové stanovené.

Nepřímé dotace znamenají snížení podnikových výdajů a hlavní formy

jsou :

• Daňové úlevy

• Bezúročné půjčky

• Státní záruka úvěrů

• Bezplatné poradenství

• Poskytování výhodných státních objednávek

Dlouhodobé zdroje financování zahrnují především vlastní zdroje financování, tj. vlastní kapitál a dlouhodobé cizí zdroje, jako např. dlouhodobé bankovní úvěry, emise dluhopisů, dlouhodobé závazky, rezervy apod.

Vlastní zdroje

Základním dlouhodobým zdrojem, ze kterého podnik získává vlastní kapitál při svém vzniku, je vklad majitele, resp. vklad majitelů. Pokud v průběhu činnosti podniku vznikne další potřeba kapitálu (např. potřeba financovat efektivní vývoj, splatit úvěry apod.) a podnik nemá dostatečné vlastní zdroje financování, může dojít ke zvýšení vkladů majitelů. Forma vkladu majitele závisí na právní formě podniku.

Pokud individuální podnikatel nemá potřebný vlastní kapitál na základní vybavení, zvýšení kapitálové základny, může potřebný kapitál přijmout od dalšího – tzv. tichého společníka. Podnik jednotlivce tak nabývá formu tiché společnosti. K takovému zapojení kapitálu dochází na základě vzájemné písemné dohody, aniž by byla účast kapitálu tichého společníka navenek zřetelná. Předmětem vzájemné dohody je především částka skrytého (tichého) kapitálu, podíl na zisku, který připadne společníkovi za vázání kapitálu a pro případ vzniku ztráty, také míra účasti tichého společníka na jejím krytí.

Pro malé a střední podniky je charakteristické také podnikání ve formě obchodních společností, tj. veřejné obchodní společnosti, společnosti s ručením omezeným a komanditní společnosti. Charakteristickým znakem společností tohoto druhu je sdružování individuálních kapitálů poměrně malého počtu společníků za účelem podnikání. Účast společníků se neomezuje jen na vložený kapitál, ale společníci při podnikání také osobně spolupracují. Při založení společnosti majetek vzniká z vkladů společníků, které nemusejí být stejné. V případě veřejné obchodní společnosti má podobu majetku společníků, v případě společnosti s ručením omezeným podobu kmenového vkladu a v případě komanditní společnosti podobu vkladů komplementářů a komanditistů .

Nerozdělený zisk

Dalším vlastním zdrojem financování podnikových potřeb je nerozdělený zisk převedený z minulých let. Jde o tzv. čistý zisk, který nebyl v podniku rozdělen a jehož úkolem je financovat případné výkyvy v hospodaření, ztráty z podnikání, ale i běžné podnikové potřeby většího rozsahu.

Témata, do kterých materiál patří