Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




ZAFINprednaska9

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (51 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Kalkulací se ve smyslu početního postupu rozumí vyčíslení jednotlivých složek nákladové ceny nebo nákladů na kalkulační jednici, tj. jednotku výkonu, např. výrobek.

Důležité je časové hledisko vyčíslování nákladů. V případě, že kalkulujeme náklady nebo nákladovou cenu před započetím výkonu, pak se jedná o tzv. kalkulaci ex ante nebo-li kalkulaci předběžnou. Jestliže naopak zjišťujeme náklady na kalkulační jednici po provedení výkonu (ex post), hovoříme o kalkulaci výsledné.

Z hlediska využití provozní kapacity se rozlišuje kalkulace statická a dynamická.

Přímé náklady, tj. náklady, u nichž můžeme přesně zjistit jejich výši na kalkulační jednici, se v kalkulacích stanoví přímo.U předběžné kalkulace se stanoví podle norem spotřeby materiálu a práce. Ve výsledných kalkulacích se pak zjišťuje kalkulace podle výše skutečné spotřeby a čerpají se podklady z účetnictví, operativní evidence apod.

U výsledných kalkulací se nejprve zjišťují náklady a jejich složky na skutečný objem výroby (pokud nejde o výrobu 1 kusu); zjištěné náklady a jejich složky se pak dělí počtem jednotek.

Režijní náklady se v operativní nebo plánové kalkulaci stanoví na kalkulační jednici zúčtovací (režijní) přirážkou, což je v procentech vyjádřený poměr režijních nákladů ke zvolené rozvrhové základně, nebo zúčtovací (režijní) sazbou, což je podíl režijních nákladů připadajících na jednotku naturální rozvrhové základny. Ve výsledné kalkulaci se rozvrhuje skutečná výše režijních nákladů.

Základnou pro rozvrhování režijních nákladů bývají veličiny peněžní (např.přímé mzdy, přímý materiál, celkové přímé náklady, zpracovací náklady11) nebo naturální (např.počet kusů výrobku, normohodiny nebo strojové hodiny, hmotnost výrobku, spotřeba elektrické energie v kWh aj.) Ve střediscích nevýrobních lze použít jako rozvrhovou základnu počet vyřízených zakázek (středisko prodeje), množství zpracovaných dat (výpočetní středisko), počet vyexpedovaných výrobků (středisko expedice apod.).

Metody kalkulace

Metodou kalkulace rozumíme způsob stanovení jednotlivých složek nákladů na kalkulační jednici. Metody kalkulace závisí na předmětu kalkulace, tj. na tom, co se kalkuluje (jednoduchý, složitý výrobek), na způsobu přičítání nákladů výkonům (jak se přiřazují náklady na kalkulační jednici), na požadavcích kladených na strukturu a podrobnost členění nákladů.Do kalkulace lze zahrnout buď všechny složky nákladů nebo jen jejich část. Z tohoto pohledu se jedná buď o kalkulaci úplných nákladů (absorpční kalkulace) nebo o kalkulaci neúplných nákladů (kalkulace neabsorpční).

Tradičně se kalkulační metody(techniky) člení takto:

a) kalkulace dělením,vyrábí-li se jeden druh výrobku

kalkulace dělením s poměrovými(ekvivalenčními ) čísly, vyrábí-li se jeden druh výrobku v různém provedení (např. ledničky, které mají různou velikost)

Témata, do kterých materiál patří