Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Protokol č. 2 - Příčný řez stonkem

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (37.44 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Protokol do předmětu Biologické praktikum (botanická část) obsahující témata: příčný řez stonkem rostlin (primární a sekundární stavba)

Protokol č. 2

BIOLOGICKÉ PRAKTIKUM

Botanická část

Jméno a příjmení: Studentské číslo: Obor:

Téma: Příčný řez stonkem rostlin

Teorie: Stonek je nadzemní rostlinný orgán spojující kořen s listy a květy. Je rozčleněný na uzliny (nody, kde vyrůstají listy a články) a internodia (kde se stonek prodlužuje). Stonek s listy se dohromady nazývají prýt.

Pomůcky: mikroskop, podložní a krycí sklíčka, kapátko, kádinka s vodou, hodinové sklíčko, pinzeta, žiletka, podložka, biologický materiál pro výrobu preparátů

Biologický materiál: konvalinka vonná (Convallaria majalis), Davallia bullata, šáchor miličkový (Cyperus eragrostis), kopřivěnka (Coleus), lípa malolistá (Tilia cordata)

Chemikálie: barvivo safranin

Primární stavba

Teorie: Epidermis a její deriváty: buňky epidermis jsou většinou protažené ve směru podélné osy stonku. Stomat je obvykle méně než u listů.
Primární kůra: většinou rozlišena na podpokožkovou kolenchymatickou nebo sklerenchymatickou hypodermis, střední parenchymatickou mezodermis a vnitřní endodermis. Ve stoncích většiny jednoděložných rostlin a v oddencích kapradin není střední válec diferencován.
Střední válec (centrální cylindr): je tvořen základním parenchymatickým pletivem a cévními svazky (stélé). Od endodermis (škrobové pochvy) bývá střední válec oddělen pericyklem, z něhož se může zakládat felogen a také adventivní kořeny. V mladých stoncích je pericykl většinou parenchymatický, ve starších stoncích tvoří často souvislý sklerenchymatický plášť.

Úkol č. 1: Pozorování stonku konvalinky vonné (Convallaria majalis)

Postup: Na podložní sklíčko kápneme trochu vody a na hodinové sklíčko kápneme pár kapek safraninu, který podle potřeby naředíme vodou (asi 1:1)
Pomocí žiletky provedeme příčný řez a odřežeme tenký plátek ze stonku konvalinky, který pomocí pinzety ponoříme na 5 – 10 vteřin do naředěného safraninu na hodinovém sklíčku.
Poté preparát vložíme do kapky vody na podložním sklíčku a přikryjeme krycím sklíčkem.
Pomocí mikroskopu preparát pozorujeme a zakreslíme.

Nákres:

Závěr: Povrch oddenku konvalinky je kryt jednovrstevnou epidermis a kutikulou. Výrazná sklerenchymatická endodermis odděluje primární kůru od středního válce, v němž jsou roztroušené lýkostředné cévní svazky. Okolo svazků můžeme pozorovat dřeňový parenchym.

Úkol č. 2: Pozorování stonku Davallie

Postup: Na podložní sklíčko kápneme trochu vody a na hodinové sklíčko kápneme pár kapek safraninu, který podle potřeby naředíme vodou (asi 1:1)
Pomocí žiletky provedeme příčný řez a odřežeme tenký plátek ze stonku Davallie, který pomocí pinzety ponoříme na 5 – 10 vteřin do naředěného safraninu na hodinovém sklíčku.
Poté preparát vložíme do kapky vody na podložním sklíčku a přikryjeme krycím sklíčkem.
Pomocí mikroskopu preparát pozorujeme a zakreslíme.

Témata, do kterých materiál patří