Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Protokol č. 4 - Stavba kořene

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (38.72 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Protokol do předmětu Biologické praktikum (botanická část) obsahující témata: stavba kořene (primární a sekundární stavba)

Protokol č. 4

BIOLOGICKÉ PRAKTIKUM

Botanická část

Jméno a příjmení: Studentské číslo: Obor:

Téma: Stavba kořene

Teorie: Kořen je nečlánkovaný rostlinný vegetativní orgán, který nenese listy ani šupiny a upevňuje rostlinu v půdě. Pomocí kořenu čerpá rostlina z půdy vodu a minerální látky. Druhotně se kořen uplatňuje i jako zásobní orgán, orgán vegetativního rozmnožování a při symbióze s jinými rostlinami.

Pomůcky: mikroskop, podložní a krycí sklíčka, kapátko, kádinka s vodou, hodinové sklíčko, pinzeta, žiletka, podložka, biologický materiál pro výrobu preparátů

Biologický materiál: kukuřice setá (Zea mays), orchidej (Epidendrum sp.), pampeliška (Taraxacum sp.), filodendron načervenalý (Philodendron erubescens)

Chemikálie: barvivo safranin

Primární stavba

Teorie: Kořenová pokožka – rhizodermis - se skládá z jedné vrstvy (výjimečně se u některých rostlin tvoří vícevrstevný velamen) těsně k sobě přiléhajících buněk bez kutikuly. Z některých pokožkových buněk vznikají kořenové vlásky (zvětšují povrch kořene a zajišťují příjem vody s minerálními látkami).

Pod pokožkou se nachází primární kůra, která se dělí na 3 části:

  1. Vnější vrstva (exodermis) - po odumření pokožky zajišťuje krycí funkci. Buněčné stěny této vrstvy korkovatějí.

  2. Střední vrstva (mezodermis) - mezi buňkami, které neobsahují chloroplasty (s výjimkou vzdušných kořenů epifytů), mohou být interceluláry. Vzniká tak tzv. aerenchym.

  3. Vnitřní vrstva (endodermis) - v buňkách se ukládá suberin a lignin (tyto látky jsou nepropustné, proto slouží ve starších částech kořene jako bariéra, která brání zpětnému pohybu vody)

Střední válec - stélé - je ohraničen souvislým proužkem latentního meristému, který se označuje jako kořenovým pericykl. Zakládají se v něm postranní kořeny, případně adventivní pupeny. Nejdůležitější částí je vodivý systém (cévní svazky). Podle počtu protoxylémových pólů se rozlišují cévní svazky na oligoarchní (monarchní až hexarchní) a polyarchní.

Úkol č. 1: Pozorování kořene kukuřice seté (Zea mays)

Postup: Na podložní sklíčko kápneme trochu vody a na hodinové sklíčko kápneme pár kapek safraninu, který podle potřeby naředíme vodou (asi 1:1)
Pomocí žiletky provedeme příčný řez a odřežeme tenký plátek z kořene kukuřice, který pomocí pinzety ponoříme na 5 – 10 vteřin do naředěného safraninu na hodinovém sklíčku.
Poté preparát vložíme do kapky vody na podložním sklíčku a přikryjeme krycím sklíčkem.
Pomocí mikroskopu preparát pozorujeme a zakreslíme.

Nákres:

Závěr: Na povrchu preparátu jsme mohli pozorovat jednovrstevnou epidermis s kořenovým vlášením. Mezodermis primární kůry byl tvořen aerenchymem s mnoha interceluláry. Pod endodermis, která je díky tvaru buněk ve tvaru „U“ nepropustná pro vodu, byl patrný pericykl. Střední válec taktéž obsahoval velké interceluláry. Pozorovaný kořen byl polyarchní.

Témata, do kterých materiál patří