Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Významné mezinárodní organizace

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (41 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

V Ý Z N A M N É M E Z I N Á R O D N Í

O R G A N I Z A C E

Už od středověku vznikaly názory, že sporné záležitosti by měly být řešeny jednáním a ne nátlakem. Tyto snahy byly neúspěšné, jen výjimečně panovníci dokázali naplňovat politické cíle bez použití násilí (sňatková politika).

Český král Jiří z Poděbrad se v 15.století pokusil získat evropské panovníky pro ideu sestavení tzv. ligy panovníků, která by všechny konfliktní otázky řešila jednáním, ne válkami.

Teprve po 1.sv.válce měla být vytvořena Společnost národů. Zahrnovala jen Evropu. Iniciátorem byl americký prezident Woodrow Wilson, ale USA do Společnosti nevstoupily, protože se zde nedodržela zásada demokratické rovnosti členských zemí a výsadní postavení v SN měla velká Británie a Francie. Sídlem byla Ženeva. SN své cíle ale nenaplnila, nedokázala zabránit konfliktům, došlo ke 2.sv.válce, SN zanikla.

O S N

Za 2.sv.války na jednání spojenců (USA, Velká Británie, Sovětský Svaz, Francie) bylo v únoru 1945 na Jaltské konferenci schváleno založení OSN. Schválili ho Roosevelt, Stalin, Churchil a DeGaulle. Samotná OSN vznikla v září 1945 v San Francisku a byla zde přijata Charta, která obsahuje dva hlavní dokumenty:

  1. Organizační řád (pravomoce nejdůležitějších institucí)

  2. Všeobecná deklarace lidských práv (formulace svobod, práv a povinností)

OSN je největší mezinárodní organizace, která sdružuje téměř všechny země světa (158 zemí). Vznikla s cílem řešit konfliktní otázky mírovým způsobem, zabránit další světové válce. Cíl splnila, ale lokálním válkám zabránit nedokázala.

Dalším smyslem činnosti OSN je spolupracovat v ekonomice, v kultuře, v oblastech školství i zdravotnictví. Z toho důvodu má mnoho institucí.

RADA BEZPEČNOSTI

Je to trvale zasedající orgán OSN. Má 15 členů, z nichž 5 je stálých (Velká Británie, USA, Francie, Rusko, Čína) a 10 se volí na 2 roky. Stálí členové mají právo veta. Tyto země musí mít stejný názor. Reaguje na válečné konflikty ve světě přijímáním rezolucí, v nichž stanoví agresora, míru porušení mezinárodních dohod a navrhuje řešení. Má morální význam. Disponuje vojsky OSN.

VALNÉ SHROMÁŽDĚNÍ

Je to ustavující orgán OSN, který zasedá každý rok od třetí neděle v září. Jsou zde téměř všechny státy světa. Zástupce do valného shromáždění vysílá vláda členského státu, obvykle je to ministr zahraničních věcí, popř. jeho zástupce. Valné shromáždění projednává důležité problémy, které v průběhu roku vznikly, přijímá petice a volí členy do dalších orgánů OSN, nejdůležitější je volba generálního tajemníka a členských zemí Rady bezpečnosti.

Mezinárodní soud

Sídlí v Haagu. Řeší sporné otázky hospodářské, válečné zločiny, problémy životního prostředí, mezinárodní spory (1993 Gabčíkovo-Nadmároš).

Témata, do kterých materiál patří