Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




6_Důkazy-bílkovin - kopie

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (17.4 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

6. laboratorní práce

Důkazy bílkovin

Úkol č. 1: Důkaz dusíku v bílkovině

Pomůcky: zkumavka, odměrná zkumavka, pH papírek, kahan, kleště, kapátko

Chemikálie: bílek, NaOH

Postup: Do zkumavky dejte přibližně 2 ml roztoku vaječného bílku, přidejte 2 ml zředěného roztoku hydroxidu sodného. Zkumavku následně zahřívejte nad plamenem kahanu. Těsně nad zkumavkou kleštěmi přidržte navlhčený univerzální indikátorový papírek. Pozorujte a popište.

Pozorování:

  • Papírek měl modrou až modrozelenou barvu.

  • Papírek odpovídá pH 12 (zásadité pH).

  • Při tomto pH se uvolňuje amoniak (NH3)

Úkol č. 2: Biuretová reakce

Pomůcky: odměrná zkumavka, zkumavka, kapátko, zátka

Chemikálie: bílek, NaOH, CuSO4, mléko, výluh z luštěnin, výluh z brambor

Postup: Do zkumavky nalijte asi 1ml roztoku vaječného bílku. Přidejte 1 ml roztoku hydroxidu sodného a poté asi 5 kapek roztoku síranu měďnatého. Směs protřepte a pozorujte zbarvení. Stejnou reakci proveďte i s mlékem, s výluhem z luštěnin a výluhem z brambory.

Pozorování:

  • Bílkoviny obsahoval bílek, mléko, výluh z luštěnin.

  • Bílek je plnohodnotným zdrojem esenciálních aminokyselin, obsahuje: ovoalbumin, ovotransferin, ovomukoid, lysozym (globulin G1), globulin G2, G3, ovomucin, flavoprotein, ovomakroglobulin, ovoglykoprotein, ovoinhibitor, avidin, cystatin.
    Mléko je také je plnohodnotným zdrojem esenciálních aminokyselin a obsahuje 2 hlavní typy proteinů – kaseiny (80%) a syrovátkové proteiny (20%). Kaseiny jsou zastoupeny čtyřmi typy: αS-kaseiny, β-kasein, γ-kasein, κ-kasein. Proteiny syrovátky jsou směsí velice různorodých bílkovin a peptidů. Největší podíl tvoří α-laktalbumin, sérový albumin, β-laktoglobulin, imunoglobuliny a různé polypeptidy.
    Luštěniny nejsou tak hodnotným zdrojem bílkovin jako jsou výrobky živočišného původu. Obsahují globuliny, albuminy, prolaminy, gluteliny.

  • Bílek obsahuje většinu bílkovin (u jednoho velkého vejce cca 3 gramy), je nízkokalorický a bez tuku. Většina tuku, cholesterolu, vitamínů i minerálních látek je obsažena ve žloutku.

VZOREK ZBARVENÍ Bílek Brčálově zelená mléko Brčálově zelená výluh z brambory Tmavě hnědá výluh z luštěnin Brčálově zelená

Úkol č. 3: Xantoproteinová reakce

Pomůcky: zkumavka, odměrná zkumavka, kahan, kleště

Chemikálie: bílek, HNO3, NH3

Postup: Ve zkumavce mírně zahřejeme 2 ml roztoku vaječného bílku s asi 1 ml koncentrované kyseliny dusičné. Pozorujte zbarvení. Po vychladnutí přidejte asi 2 ml roztoku amoniaku. Pozorujte zbarvení.

Pozorování:

  • bílek + HNO3 →
    Dochází k barevné změně – bílá → bílá se žlutou usazeninou na hladině.

  • bílek + HNO3 + NH3 →
    Při této reakci také dochází k barevné změně a to tak že se bíla barva se žlutou usazeninou mění na žlutou až oranžovou barvu se žlutými částečkami.

Závěr:
Bílkoviny dokazujeme charakteristickými barevnými reakcemi, které bílkoviny dávají prostřednictvím funkčních skupin aminokyselin s jinými látkami, nebo ve změně některých vlastností nejčastěji rozpustnosti.

Úkol č.1:
Tepelným rozkladem bílkovin, které jsou složeny z aminokyselin, se uvolňuje část dusíku vázaného v aminokyselinách (skupina –NH2) ve formě amoniaku NH3. Amoniak je rozpustný ve vodě (tvoří amonné kationty a hydroxidové anionty), ale velmi málo v zásaditých roztocích. Proto uniká jako plyn, který lze dokázat pomocí univerzálního indikátorového papírku, který zmodrá (pH12).

Úkol č.2:
Biuretová reakce je reakce při níž se dokazuje bílkovina pomocí směsi roztoků hydroxidu sodného NaOH a síranu měďnatého CuSO4. Bílkovina se při důkazu zbarví modrofialově. Biuretovou reakcí dokážeme peptidové vazby. Ty tvoří v alkalickém prostředí se solemi mědi charakteristicky barevný komplex-biuret. Název je odvozen od kondenzačního produktu dvou molekul močoviny – biuretu. Peptidovou vazbou se navzájem váží aminokyseliny. Náš výsledek však barevně vyšel jinak (zelený), důvodem může být například použití KOH místo NaOH, nebo špatný poměr množství použitých látek.

Úkol č.3: Působením koncentrované kyseliny dusičné za tepla dojde k nitraci benzenového jádra aminokyselin fenylalaninu a tyrosinu a indolové skupiny tryptofanu. Vznikající nitrosloučeniny jsou žlutě až oranžově zbarvené. Aromatické aminokyseliny jsou v bílkovinách běžně zastoupeny, takže touto reakcí je možné dokázat většinu bílkovin. Název reakce je odvozen od řeckého slova „xanthos“ – žlutý.

Témata, do kterých materiál patří