Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




10. Noc na Karlštejně - Jaroslav Vrchlický

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (42.49 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

4. Noc na Karlštejně

Jaroslav Vrchlický (1853 – 1912) vlastním jménem Emil Frída, nejvýznamnější postava generace Lumírovců, český dramatik, básník (autor cca 80 básnických sbírek), překladatel z 18 jazyků (Shakespeara, Dante, Moliére, Hugo, Goethe apod.). Největší část jeho tvorby tvoří lyrická (příjemná) a epická (výpravná) poezie. Začlenil českou literaturu do Evropské. Narodil se v Lounech v rodině obchodníka. Vystudoval filozofickou fakultu. Pak strávil rok v Itálii jako vychovatel. Inspiroval ho V. Hugo. Po návratu se stal tajemníkem Českého učení technického. Na vrcholu spisovatelské činnosti získal čestný doktorát Karlovy univerzity a titul profesora srovnávacích dějin literatury. Dostalo se mu vysokých poct jak doma tak v zahraničí. Těžce onemocněl (prodělal mozkovou mrtvici) = nemohl komunikovat, číst, psát a to ho vyřadilo z tvůrčího psaní.

Mezi jeho další díla patří např. Okna v bouři, Písně poutníka, Dojmy a rozmary, zlomky Epopeje, Soud lásky, Rok básníkův

Autoři stejného směru jsou např. J. Neruda – Povídky Malostranské, V. Hálek – Muzikantská Liduška

Generace Lumírovců – generace spisovatelů 70. a 80. let, název dle časopisu Lumír, kolem něhož se skupina sdružovala (dlouhodobým redaktorem byl J. V. Sládek)

cíl:

  • generaci Lumírovců se říká tzv. škola kosmopolitní,

  • usilovali o světovost české literatury

  • věnovali se překladatelství

  • inspirovali se v zahraničí

  • usilovali o svobodu slova

  • věnovali se především poezii (dokonalá forma)

  • estetická funkce literatury

Představitelé: Jaroslav Vrchlický, Josef Václav Sládek, Julius Zeyer (všichni tři jsou pohřbeni na Vyšehradě)

Literární směr – Česká literatura 2. poloviny 19. století (Májovci, Ruchovci, Lumírovci)

Literární druh – epika

Literární žánr – divadelní hra (veselohra – komedie)

Literární forma – drama

Námět – ukázat atmosféru doby a život v době Karla IV.

Motiv – zákaz žen na hradě Karlštejn

Téma – láska může porušit všechny zákazy (průnik dvou žen na hrad Karlštejn i přes císařův zákaz a jejich nepřekonatelná láska)

Kompozice – chronologická kompozice, skládá se ze3 jednání a několika výstupů (3 dějství 37 výstupů), psáno jako divadelní hra, objevují se zde dialogy, na začátku každého jednání je odstavec, ve kterém je popsáno, kde se nacházíme a které postavy zde vystupují - v textu najdeme poznámky pro herce (ztichne)

Prostředí – hrad Karlštejn, červen roku 1363

Hlavní postavy a jejich charakteristika:

Karel IV. – císař římský a král český, rozumný a chytrý vládce, který se dokáže povznést nad prohřešky, které se v příběhu dějí. Má jistě smysl pro humor a pochopení pro lásku. Upřímně miluje svoji ženu Alžbětu a je jí věrný. Jeho chování je lidské a moudré. Dokáže mít nadhled nad situací. (moudrý, hodný,laskavý, chytrý) velmi zaneprázdněný, spravedlivý.

Témata, do kterých materiál patří