Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




14. Deník Anny Frankové

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (15.86 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Název: Deník Anny Frankové

(Zveřejnil Annin otec Otto Frank)

DĚJ:

V pátek 12. června 1942 dostala Anna ke svým třináctým narozeninám od rodičů krásný sešit na deníček. "Deník Anny Frankové" je vlastně právě tím sešitem, do kterého se tato mladá dívka židovského původu svěřovala formou dopisů své fiktivní kamarádce Kitty. Anna žila se svou rodinou v Amsterodamu a protože v celé Evropě zuřila druhá světová válka, museli se ukrývat, aby unikli koncentračním táborům. Ukryli se do zadního traktu jednoho amsterodamského domu, kde měl dříve Annin otec obchod. O pár měsíců později se k nim přidala ještě jedna židovská rodina van Daanových a pan Dussel. Skrývali se téměř dva roky v malých prostorech a kontakt s okolním světem měli pouze díky dobrým holandským křesťanům, kteří jim obstarávali potraviny, knihy a nejpotřebnější věci. Zdálo se, že obě židovské rodiny přečkají v úkrytu i zbývající rok války, ale 4.8.1944 zastavilo před jejich skrýší auto s SS-Oberführerem a několika pomahači od Zelené policie. Někdo jejich tajnou skrýši vyzradil. Odvezli všechny obyvatele úkrytu do vězení na Weteringschans a po čtyřech dnech je transportovali do nizozemského "židovského průchozího tábora" Westerbork. Do Osvětimi v Polsku je převezli 6.9.1944, odkud byla Anna se svou sestrou Margot deportována do koncentračního tábora v Bergen-Belsenu, kde na jaře roku 1945 obě zemřely na tyfus. 12.4. toho roku byl tábor osvobozen anglickými vojsky...

POSTAVY:

Edith a Otto Frankovi, Margot, Miep, Bep, Kleiman, Kugler, Peter van Daan, W.G. van Maaren, aj.

Deníkové záznamy židovské dívky, která se za války ukrývala před nacisty ve skrýši starého domu na předměstí Amsterodamu.

Deník Anny Frankové je autentický deník židovské dívky Anny, popisující imaginární kamarádce Kitty své zážitky během ukrývání se po dobu druhé světové války. Stejně jako ve všech zemích okupovaných Německem nebyli ani v Holandsku Židé vítaní. Na rodinu Frankových žijících v Amsterdamu až do půlky roku 1942 sice platily různé omezující zákony, ale teprve poté, co otci rodiny přišlo předvolání od SS, se rozhodli odejít do svého úkrytu, který už dlouho připravovali. Anna se spolu se svojí sestrou Margot, rodiči, jejich známými Van Daanovými, jejich synem Petrem a dalším známým panem Dusselem přestěhovali do zadní části domu firmy jejího otce, kde byli připraveni přečkat konec války.

Dodatek k ději

Anna první měsíce v zadním domě snášela špatně, životní styl a možnosti se jí úplně změnily, měla nedostatek soukromí. Hlavně se do všeho v jejích čerstvě naplněných třinácti letech začala zamotávat puberta. Všichni kritizovali její vlastnosti, na což nebyla zvyklá, zdála se jim být moc upovídaná, drzá a rozmazlená, zatímco předtím byla pro všechny vždy populární a roztomilá dívka, s níž se všichni rádi bavili a smáli. Na vše reagovala hádkami s rodiči a Van Daanovými, v nikom neviděla oporu, začala se cítit velmi opuštěná. Občas se s něčím svěřila Margot, ale ta měla k rodičům jiný vztah a nechápala ji. Anna říkala, že papír je trpělivý a jako jediný má náladu i chuť poslouchat její výlevy zlosti, radosti, osamění... Byla to velmi náladová dívka, není divu - vždyť náhle dostala povinnosti dospělého, ale stále se k ní chovali jako k dítěti. Byla z toho pomatená, nevěděla jak reagovat a neudržela emoce při sobě. Střídaly se zápisy popisující hádky, zápisy o osamělosti, vzpomínky, názory jiných obyvatel, denní zvyky v domě a občas popis politické situace. Toužila po venkovním světě, po čerstvém vzduchu a po svobodě. Často si ale uvědomila, že některé její židovské kamarádky v koncentračních táborech jsou na tom pravděpodobně mnohem hůře než ona, že si nemá co stěžovat na svůj život v teple s dostatkem jídla. Později, na začátku roku 1944, našla útěchu u Petra, ke kterému cítila něco mezi kamarádstvím a láskou, což velmi obšťastnilo její dny v zadním domě. V této době začala přemýšlet o své minulosti a uvědomovat si, jak se změnila. Vytvořila si teorii, že ve svém těle má dvě úplně jiné Anny, přičemž ta veselá, flirtující, upovídaná a povrchní vždy převládala. Poslední dobou se ale více na povrch drala seriózní, tichá, snivá a dospělá Anna. Věděla, že už nikdy se jí nevrátí ten pocit lehkosti, který zažívala před ukrýváním se, ale nelitovala toho. Dospěla dříve než je u jiných dívek běžné, v necelých patnácti si už připadala nezávislá a rozhodná, začala přemítat o budoucnosti. Všichni v domě už věřili, že válka brzo skončí, Anna už vše vnímala optimisticky. Její deník skončil běžným zápisem, nemohla vědět, co bude za pár dní následovat.

Témata, do kterých materiál patří