Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




18.Anarchističtí buřiči

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (151.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

18) Anarchističtí buřiči

Anarchističtí buřiči, „básníci života a vzdoru“, je označení pro skupinu mladé generace českých spisovatelů, která začala tvořit na přelomu 19. a 20. století.

Společné znaky

Tvorba jejích představitelů byla výrazně ovlivněna myšlenkami anarchismu (úsilí o neomezenou svobodu člověka a odmítání autority státu), antimilitarismu (odmítání války) a vitalismu (oslava života a přírody).

Propagovali přirozenou lásku, sexualita přestala být tabu, kritizovali tradiční manželství.

Byli silně ovlivněni filozofií Friedrichem Nietzschem a Maximem Gorkým. Někteří byli součástí hnutí Omladina. Všichni však působili na pozadí mladočechů a vedli bohémský život, měli tulácký přístup k životu.

Z hlediska uměleckého vývoje navazovali na Macharovu satirickou notu realistického ztvárnění skutečnosti, Sovův impresionismus a Březinovu symboliku a metaforiku. V jejich díle se objevují anarchistické, dekadentní prvky, satanismus, vitalismus.

V poezii používali hovorové i slangové prvky, zbavovali se nejednoznačnosti výpovědi příklonem k přirozenosti mluvy.

Představitelé

  • Viktor Dyk

  • František Gellner

  • Fráňa Šrámek

  • Karel Toman

  • Stanislav Kostka Neumann (u něho se často setkávali)

  • Petr Bezruč

Viktor Dyk

Viktor Dyk (1877 Pšovka u Mělníka – 1931 Lopud) byl významný český básník, prozaik, dramatik, publicista a nacionalistický politik, jeden z představitelů tzv. generace anarchistických buřičů.

Život

Navštěvoval gymnázium, kde byl jedním z jeho učitelů Alois Jirásek. Poté vystudoval Právnickou fakultu Karlovy Univerzity. Po celý život však působil jako novinář a spisovatel.

Od roku 1907 až do své smrti se podílel na redigování časopisu Lumír. V letech 1910–1914 redigoval také časopis Samostatnost.

Za první světové války se podílel na protirakouském odboji a byl vězněn kvůli své literární činnosti (1916–1917) ve Vídni. Od roku 1918 byl redaktorem Národních listů.

Dyk se stal členem „Státoprávně pokrokové strany“ a neúspěšně za tuto stranu kandidoval ve vinohradském volebním okrese do Říšské rady. Roku 1918 se podílel na založení „Československé národní demokracie“, za niž potom působil jako poslanec v Národního shromáždění a od roku 1925 jako senátor.

Viktor Dyk byl orientován pravicově a stal se mluvčím českého nacionalismu. Patřil mezi nejvýraznější prvorepublikové odpůrce tzv. hradní politiky, a především její tvůrce T. G. Masaryka a Edvarda Beneše. Příležitostně psal do časopisu Vlajka. V roce 1928 se po sedmadvacetileté známosti oženil se spisovatelkou a novinářkou Zdenkou Háskovou.

Zemřel na srdeční mrtvici při koupání se v Jaderském moři v blízkosti jugoslávského ostrova Lopud. V této souvislosti je často připomínána jeho báseň Soumrak moře ze sbírky Devátá vlna.

Památník Viktora Dyka v Mělníku

Témata, do kterých materiál patří