Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




3) Nikolaj Vasiljevič Gogol - Revizor

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (15.67 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Revizor(1836)

Autor: Nikolaj Vasiljevič Gogol (1809 – 1852)

Komedie ruského spisovatele, prozaika a dramatika. Představitel literatury mezi romantismem a realismem.

Příběh se odehrává: na ruském venkově, v 19.století

Hlavní postavy:
Chlestakov – úředník z Petrohradu, mazaný, využívá každé situace, rád hraje karty, mladý a pohledný muž
Policejní direktor Anton Antonovič – zlý, krutý, bere úplatky, nespravedlivý, sobecký, namyšlený, pokrytecký
Osip – sluha Chlestakova
Anna Andrejevna – žena policejního direktora
Marja Antonovna – dcera policejního direktora
Petr Ivanovič Dobčinskij, Petr Ivanovič Bobčinskij – statkáři

Charakteristika celková: Zdánlivě anekdotický příběh o falešném revizorovi se opírá o reálnou situaci v životě tehdejšího Ruska. Hra je satiricky zaměřena proti uplátkářství.

Obsah:
Policejní direktor obdrží zprávu, že do města přijede revizor z Petrohradu, který bude kontrolovat chod obce. Má špatné svědomí, protože bere úplatky a je nespravedlivý k lidem. Bobčinskij a Dobčinskij potkají v hospodě jednoho úředníka a roznáší zprávu, že je revizor z Petrohradu tady. Ale onen úředník není revizor, ale obyčejný muž z Petrohradu, který se jmenuje Chlestakov. Při cestě ztratil všechny peníze a nyní bydlí v hostinci a nemá peníze. Když za ním přijde policejní direktor, myslí si, že ho jdou zavřít, proto na celé město nadává. Policejní úředník se zhrozí a snaží se všechno napravit. Podlézá mu, jak jen může. Nabídne mu, že může bydlet u něj v domě, Chlestakov přijímá. Policejní direktor vychvaluje sám sebe a své město líčí jenom v superlativech. Bere Chlestakova na projížďku po městě a ukazuje mu nemocnici a chudobinec. Vše udělají tak, aby si „revizor“ myslel, že jsou to dokonalé ústavy. Podstrojují Chlestakovi drahá jídla a pití.
V domě Antona Antonoviče Chlestakov pije a vykládá všem nejrůznější výmysly, jako například že je autorem Figarovy svatby nebo Robinsona Crusoea. Anna Andrejevna a Marja Antonovna jsou z Chlestakova celé unešené a všechno mu věří. Chlestakov se dvoří Anně i Marji. Anton Antonovič půjčuje Chlestakovi peníze. Chlestakov si zvyká na neobyčejnou štědrost místních a půjčuje si peníze od mnoha lidí. I Osipovi se nevede špatně. Policejní direktor podlézá i jemu. Anton Antonovič dává za ženu Chlestakovi svoji dceru Marju a už se těší na báječnou budoucnost v Petrohradě. Osip vybízí Chlestakova, aby už odjeli,protože město jej pokládá za někoho jiného, než kým je ve skutečnosti. Chlestakov tedy oznámí, že jede navštívit strýce, ale už se nevrátí. Píše dopis svému příteli a popisuje celou vtipnou situaci, která se mu přihodila ve městě. Pošťák si jeho dopis rozbalí a přečte před ostatními. Město se dozvídá, že přijel opravdový revizor.

Myšlenka díla: Autor chtěl realisticky vystihnout chování vysoce postavených lidí ve městě a poukázat na jejich špatné vlastnosti.

Znaky:- komedie má pět jednání

Témata, do kterých materiál patří