Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Chudoba a sociální vyloučení

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (16.45 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Klára Čulíková

Chudoba a sociální vyloučení

Především chudoba v afrických zemích

Chudoba může někdy v životě potkat každého. Některým skupinám obyvatel však chudoba hrozí více, například rodinám s dětmi, starším osobám, osobám s postižením a přistěhovalcům. Boj s chudobou je velmi problematický, protože velká většina lidí je závislá na sociálních dávkách.

Chudoba se může projevit různým způsobem a přichází ruku v ruce se sociálním vyloučením. Kromě dobře známých problémů, jako je nevhodné bydlení nebo ztráta obydlí, budou chudí lidé pravděpodobně čelit i těmto obtížím:

  • špatný zdravotní stav a omezený přístup ke zdravotní péči

  • omezený přístup ke vzdělání, odborné přípravě a zájmovým činnostem

  • finanční vyloučení a nadměrné zadlužení

  • omezený přístup k moderním technologiím, například k internetu

Chudoba se vytváří nejvíce v afrických zemích. Africké země by se bez pomoci ostatních neobešly. Africké země jsou jen slabě zalidněnými zeměmi. Převažujícím zaměstnáním je hlavně zemědělská výroba, lov a rybolov. Proto žijí ze tří čtvrtin ve venkovských osadách a vesnicích, někdy ovšem velmi rozsáhlých. Městského obyvatelstva je sotva 26 %, avšak města, především velká, za poslední léta rychle vzrůstají, protože krize venkovského způsobu života láká mnoho lidí do měst v naději, že zde naleznou snazší živobytí. Na rozdíl od ostatních částí světa se v afrických zemích chudoba stále zvyšuje. Příčinou chudoby je velká nezaměstnanost lidí. Podniky, ve kterých lidé pracují, nejsou schopny vytvořit a vytvářet udržitelná místa. Když už lidé mají práci, tak nemají dostatek financí ( nízký plat). Dalším problémem je nemožnost mladých lidí najít zaměstnání. V některých zemích tito lidé tvoří téměř 80% (nezaměstnaných). Dalším problémem v afrických zemích je epidemie viru HIV, který postihuje častěji muže. Dopad na chudobu má i počasí. Tomu se říká tzv. chudoba venkova, tedy sucha. Zhruba dvě třetiny obyvatelstva jsou závislí na zemědělství. Vypěstované plodiny ale k výživě rostoucího počtu obyvatel nestačí. Není ani dostatek pastvy pro dobytek. Postupující poušť zachvátila už 40 % úrodné půdy.

Afrika je ekonomicky nejchudším kontinentem s největším počtem nejméně rozvinutých zemí na světě, kde vládne chudoba, hlad a v důsledku tohoto podvýživa a nemoci. Následkem strašlivého sucha bylo postiženo hladomorem na 6 milionů lidí. Úrodnou půdu, zbavenou závlahy, odvál v podobě prachu vítr, stáda dobytka vyhynula a vyhladovělé obyvatelstvo muselo být přemístěno do táborů, kde mu byla poskytnuta základní pomoc. Byla zde tak nízká produktivita, že nastal podstatný pokles ekonomiky a důsledky této krize trvají dodnes.

Lidé umírají hlady, protože jim vojska zabírají to, co si vypěstují na svých malých políčkách. Je tam tedy hladomor a zaniká mnoho měst, nemocnice jsou v dezolátním stavu a kvůli tomu jsou všechny africké země v krizi. Většina obyvatel na svém území nic nepěstuje, protože je to zbytečné, když jim vojáci všechnu úrodu seberou. Jsou zde sice humanitární pomoci, ale spousta lidí po cestě k nim zahyne, protože pije zkaženou vodu. Pro lidi z těchto zemí je jídlo, pití a léky vzácností.

Témata, do kterých materiál patří