Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Máj

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (18.14 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Název knížky: Máj

Žánr: lyricko-epická básnická skladba

Autor: Karel Hynek Mácha (1810 – 1836), jeden z největších představitelů českého romantismu. Zakladatel moderní české poezie, životopisci bývá popisován jako samotářský zamlklý melancholik. Vystudoval gymnázium, filosofii a práva. Pracoval jako advokátní praktikant. Rád cestoval po hradních zříceninách (z Čech až do Itálie). Měl snoubenku Eleonoru Šomkovou a syna Ludvíka. V roce 1836 umírá na tyfus nebo choleru, kterou pravděpodobně dostal z kontaminované vody při hašení požáru.

V jeho díle je symbolika v postavách. Poutník, kat, cikán utíkají od společnosti, protože nejsou pochopeni a jsou nespokojení. Touží po volnosti. Poutník vyjadřuje romantickou touhu po svobodném putování (= pasivní postoj). Loupežník se svými činy vzpírá a protestuje proti společnosti (= aktivní postoj).

Současníci: Josef Dobrovský, Josef Jungmann, Antonín Jaroslav Puchmajer, František Palacký, Pavel Josef Šafařík, Ján Kollár, F.L.Čelakovský, J.K.Tyl

Další díla: Obrazy ze života mého (1834 – soubor autobiografických povídek), Cikáni (1835 - román), Pouť krkonošská (1835 – básnická próza), Křivoklad (1834 – básnická próza), Kat (nedokončená čtyřdílná skladba čerpající z české historie)

Místo a doba děje: 18. století, okolí města Doksy a na hradě Bezděz

Téma:

  • romantická láska, která skončí tragédií

  • Dílo řeší vnitřní rozervanost člověka, který nemůže uskutečnit své sny a zůstává na okraji společnosti, která jej pro jeho odlišnost nechce přijmout. Kritizuje tehdejší společnost, v kontrastu k ní obdivuje krásy přírody.

Obsah: Básnická skladba pojednává o milostném trojúhelníku zapříčiněném nerozhodností Jarmily. Dík žárlivosti jednoho se soků, Viléma, skončí druhý sok mrtvý. Druhý sok Hynek je však naneštěstí otcem Viléma, kterého v dětství vyhnal z domu a zapříčinil tak jeho současné postavení vůči společnosti, to že byl loupežníkem a také velkou část jeho povahy. Otcovražda je však již pro společnost příliš a tak, když je Vilém chycen, je odsouzen ke smrti lámáním v kole. Na počátku díla spáchá Jarmila, která neunese to, co svým jednáním způsobila sebevraždu. V průběhu díla pak Vilém odsuzuje společnost a vede úvahy o smrti. V průběhu celého díla je jeho pochmurnost vyrovnávána krásami májové přírody. Skladba končí tak že do kraje přijíždí poutník, dozvídá se o příběhu, jež se zde udál a ztotožňuje se s postavou Viléma.

Hlavní postavy:

Jarmila - milenka Viléma, potom spáchá sebevraždu

Vilém - loupežník, nechtěně zabije svého otce, popraven

Hynek - poutník, který navštěvuje pořád místo popraviště Viléma

Kompozice: V díle je postupováno jak chronologicky, tak retrospektivně (ve vzpomínkových pasážích). Rozdělení do 4 zpěvů a dvou intermezz.

Témata, do kterých materiál patří