Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Ohlas písní ruských

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (15.33 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Název knížky: Ohlas písní ruských

Žánr: lyrickoepické písně, pověsti, byliny

Autor: F. L. Čelakovský (1799-1852) se narodil ve Strakonicích. Studoval filozofii v Praze a potom v Českých Budějovicích, odkud byl vyloučen pro četbu tehdy zakázané Husovy Postily. Ve studiích pokračoval v Linci a opět v Praze, ale studia nedokončil a stal se vychovatelem. Od r. 1834 redaktor v Pražských novinách. Začátkem 30. let se stal profesorem slavistiky ve Vratislavi a pak v Praze. Zabýval studiem slovanských jazyků a slovanskou lidovou slovesností.

Místo a doba děje: autorova současnost

Téma: písně mají hrdinský (vojenský), milostný nebo popisný charakter

Obsah: Čurila Plenkovič

  • byl navštívit otce a matku, nyní se vrací do Kyjeva

  • vidí, že je všude prázdno, od bratrů se dovídá, že do země přiletěl pták Velikán

  • symbol strachu, všichni se ho bojí, protože už sezobal 300 mládenců (až na 1)

  • Čurila se modlí (symbol víry) a poté se s bratry vypraví k ptáku, nechá se zašít do volí kůže, a když ho pták sezobne, zevnitř ho rozpárá, a tím ho přemůže, pak si nechá postavit palác z jeho peří (symbol sféry nebes a země)

Hlavní postavy: Čurila Plenkovič – původně má charakter bohatého a rozmařilého šlechtice, Čelakovský ho však idealizuje; hrdina z lidu

Kompozice: 26 písní

Jazykové prostředky: převažuje epika, častá je anafora - opakování slov na začátku veršů, též opakování předložek: " Oj za horami, za vysokými, za těmi lesy, za hustými...", nápadná je i záliba v ustálených zdobných přívlastcích: bujný kůň, kalená střela, jasné slunéčko Vladimír...; autor zpestřuje verš ruskými slovy (suchota se vila..., po dávném stolničit obyčeji), obraty, ale i básnickými "ozdobami" u nás neběžnými - patří k nim zejména nadsázka, hyperbola; jazyk je vznosný, básně jsou plné vzletných slov a přirovnání (Ona pláče – pláčem tiché řeky…)

Aktuálnost díla: Lidé četli toto dílo s oblibou. Autor viděl ve schopném Rusku vzor pro nesvobodný český národ, proto byl Ohlas písní ruských také velmi oblíben v době národního obrození. V dnešní době už dílo aktuální není.

Můj názor: Některé básně jsou zajímavé, jiné méně, plně je asi mohou docenit pouze přívrženci ruského národa a kultury.

Témata, do kterých materiál patří