Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




František Josef I a Sissi

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (260 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

František Josef I.

18.8.1830 – 21.11.1916

Rakouský císař, český a uherský král vládl v letech 1848 – 1916

Manželka: Alžběta Bavorská

Děti: Žofie, Gisela, Rudolf, Marie Valerie

Když jako osmnáctiletý přebíral v bouřlivé revoluční době od svého strýce Ferdinanda trůn, nikoho jistě nenapadlo, že na něm bude sedět dalších osmašedesát let, absolutně nejdéle ze všech habsburských vládců i českých panovníků.

Po potlačení revolučního hnutí roku 1848, zrušil František Josef ústavu, obnovil absolutistické zřízení a nakonec ve dvaadvaceti převzal veškerou moc do svých rukou. To v něm ovšem ještě povzbudilo přesvědčení o vlastní výjimečnosti a božské vyvolenosti, k níž ho od útlého dětství vedla především jeho matka. Takovýto postoj však zároveň Františka Josefa hodně izoloval od okolního světa.

Přestože se později neubránil příchodu liberálnějších vlád, které postupně zaváděly pokrokové zákony, sám zůstával konzervativním, co se s přibývajícím věkem samozřejmě ještě prohlubovalo.

K Čechám a jejich obyvatelům měl František Josef velice vlažný vztah, o čemž svědčilo i jeho odmítání jakéhokoli česko – rakouského vyrovnání, ačkoli Maďarům v téže věci vyhověl. Také se nikdy nedal korunovat českým králem.

Češi mu opláceli tím, že si o něm vykládali vtipy a vymýšleli pro něj různé přezdívky, z nichž nejznámější byla Starej Procházka. Vznikla po otištění císařovy fotografie z návštěvy Prahy.

František Josef I. Zemřel v šestaosmdesáti letech uprostřed světové války. Tu sice sám vyhlásil, ale už jí příliš nerozuměl. Ani světu, který tu válku vedl.

SISSI

24.12.1837 – 10.9.1898

Bavorská princezna, rakouská císařovna, maďarská a česká královna.

Manžel: František Josef I.

Děti: Žofie, Gisela, Rudolf, Marie Valerie

Ve světových dějinách se zřídka nalezne osobnost, jež dosáhla stejné proslulosti jako Alžběta, manželka rakouského císaře Františka Josefa. Pocházela z vedlejší linie rodu Wittelsbachů a na základě svého původu a také výchovy nebyla rozhodně předurčená stát se císařovnou v době, jež byla rozhodující pro existenci Habsburků jako panovníků jedné velmoci. Ačkoli císařovna Alžběta byla svým politickým stanoviskem všechno jiné než monarchistka, podařilo se jí přivodit vyrovnání s Uhrami, což se po událostech v roce 1848 jevilo jako téměř nedosažitelné. V Uhrách ji korunovali na královnu, a to byl vrchol jejího života.

Na vídeňském císařském dvoře, nechápaná svým manželem, se Sissi, jak jí v její rodině nazývali, stahovala stále více z veřejnosti, které se celý život vyhýbala. Nepochopila svou roli císařovny, jež měla po boku manžela reprezentovat monarchii. Alžběta nebyla dobrou císařovnou svým poddaným, chápavou manželkou svého muže, a už vůbec ne pečující matkou svým dětem. K oběma starším dětem, Rudolfovi a Gisele, neměla žádný vnitřní vztah, nejmladší Valérii přehnaně rozmazlovala.

Témata, do kterých materiál patří