Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Velká krize - Černý pátek 1929

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (29.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Velká krize

Černý pátek v říjnu 1929 na burze v New Yorku započal světovou hospodářskou krizi. Ta se z USA dostala do Evropy i k nám. Vedla k velkému omezení výroby, poklesu mezd, propouštění z práce. Tím byla snížena možnost lidí nakupovat zboží, a tak se zdálo, že z krize nevede východisko. Rok 1931, kdy došlo k rozvratu světových financí, byl další ránou. Skončila éra svobodného podnikání a volnou hru kapitálu nahradily zásahy států do hospodářství.

Stát začal provozovat tzv. protekcionářskou politiku, což znamená, že stavěl celní přehrady přílivu cizího zboží do země, aby podporoval vlastní průmysl a zemědělství. Stát také poskytoval příspěvky těm podnikům, na jejichž výrobě měl velký zájem třeba proto, že zaměstnávaly mnoho lidí. Vlády také objednávaly zakázky pro stát a organizovaly velké veřejné stavby.

Zdánlivým paradoxem hospodářských krizí je skutečnost, že sice citelně postihují chod hospodářství a pracujících, ale na druhé straně - a to si povšimli i osvícenější marxisté - systém tržní ekonomiky nejen neoslabují, ale posilují. Svým dopadem totiž vedou k lepší a efektivnější výrobě; méně úspěšné podniky i jedinci sice krachují, ale ti, kteří se dokáží se situací vyrovnat, pak zavádějí modernější stroje, vyrábějí modernější a lacinější zboží, navíc s menším počtem lidí. Proto se také nezaměstnanost snižuje pomaleji, než stoupá výroba.

Také Československo bylo světovou krizí těžce postiženo.Výroba postupně klesla až na 60 % oproti roku 1929 a řady nezaměstnaných prudce rostly. Vláda se snažila bojovat proti dopadu krize všemi prostředky. Podařilo se jí získat ve Francii půjčku 600 miliónů franků k upevnění stability hospodářství. V roce 1932 přijala v rámci Malé dohody smlouvu o regulaci obilních přebytků, aby chránila rolníky, kterým se díky poklesu cen přestala vyplácet jejich práce. V následujícím roce byl přijat kartelový zákon. Byl namířen proti velkým sdružením podniků (kartelům), která díky značnému kapitálu lépe překonávala krizi a mohla se zmocnit monopolu ve výrobě určitého druhu zboží a libovolně si určovat ceny v době, kdy malé a střední podniky nebyly schopny čelit jejich konkurenci. Dalším opatřením byla částečná devalvace (znehodnocení) naší měny. Zlatý standard koruny byl zachován, ale zmenšen o šestinu a roku 1936 o dalších 30 %. Toto opatření vlastně „zlevnilo" naše zboží na cizích trzích a umožnilo jeho lepší vývoz. Přes všechny snahy o zmírnění důsledků krize byl však její dopad na mnoho občanů státu drastický. Nezaměstnaní organizovali různé hladové pochody, ti, kteří ještě práci neztratili, se snažili stávkami zabránit snižování mezd a dalšímu propouštění. Těžké situace využívali politici krajní pravice i krajní levice, především KSČ. Skreslujícími sliby se jim podařilo skutečně získat část veřejnosti na svou stranu - ale o tom, jak byli schopni řídit společnost a vybudovat slibovaný „ráj na zemi", jsme se mohli v uplynulých 40 letech přesvědčit na vlastní kůži. Hospodářský rozmach nastal až v polovině 30. let, ale do značné míry souvisel se vzestupem zbrojní výroby a stavbou rozsáhlých obranných opevnění, která měla chránit ohroženou republiku.

Témata, do kterých materiál patří