Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Mezinárodní trh peněz

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (46.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

21.

Mezinárodní trh peněz

Národní ekonomiky se nevyvíjejí jako uzavřené, vzájemně izolované systémy. Jsou vzájemně propojeny různými formami ekonomických vztahů a s rozvojem národních ekonomik se intenzita mezinárodních ekonomických vazeb prohlubuje.

Pohyb produkce, služeb i výrobních faktorů přes hranice země vyvolává potřebu existence a zdokonalování systému mezinárodních plateb. Jako peněžní prostředky slouží v dnešních podmínkách při mezinárodních transakcích zpravidla národní měny.

Funkci mezinárodních peněz nemůže pochopitelně vykonávat kterákoliv národní měna. Předpokladem je nejen existence měny, ale také ochota uznat ji jako platební prostředek a přijímat ji zahraničními subjekty.

Vztahy mezi měnami se utvářejí na mezinárodním trhu peněz. Jednotlivé měny jsou zastoupeny valutami(mají podobu hotovostních peněz) nebo devizami(pohledávky znějící na cizí měnu a v cizí měně splatné).

Měnové kurzy

Měnovým kurzem rozumíme cenu jedné měny vyjádřenou v jiné měně. Tento poměr může být vyjádřen dvěma základními způsoby(jednotka jedné či druhé měny je vzata za základ směnné relace). Jelikož i měnový kurs je cenou, je za základní formu(přímý kurzovní záznam) považována relace:

jednotka cizí měny = x Kč

Mechanizmus utváření měnového kurzu(ceny( je obdobný, jako u každého jiného zboží, tedy na základě vztahu nabídky a poptávky.

Měnový kurz

Kde S představuje nabídku marek a D je poptávka po markách. Na svislé ose jsou Kč, kterými se marka oceňuje. Průsečík obou křivek vyjadřuje rovnovážný stav trhu marek. Kde se nalézá rovnovážná cena(kurz), závisí na tvarech nabídkové a poptávkové křivky, případně změnách, kterým podléhají.

Pokud jde o pojetí rovnovážného kurzu, můžeme se v ekonomické literatuře setkal i s koncepcí, kdy kurz je odvozován od měnové parity. V tomto případě se jedná o úředně stanovený směnný poměr mezi měnami. Měnová parita byla v případě měn založených na zlatém obsahu odvozována od tohoto zlatého obsahu. Jestliže jednotka měny A měla stanoven zlatý obsah např.1 g(a ten také v oběhu zastupovala), zatímco měna B měla zlatý obsah 0,75 g v jednotce, pak měnová parita byla vyjádřena poměrem:

3 A = 4 B

Obdobně je postupováno v současnosti i při odvozování měnového kurzu od tzv.parity kupní síly. Kurs je odvozován na základě srovnání kupních sil obou měn. Srovnání se provádí prostřednictvím stejného souboru zboží, které se ocení cenami v obou národních ekonomikách.

Označíme-li qn množstvím n-tého zboží ve zvoleném souboru a pn je cena n-tého zboží, můžeme kurz parity kupní síly zapsat ve tvaru:

pnA * qn

r = ------------

pnB * qn

kde pnA jsou ceny v zemi A, pnB pak ceny v zemi B. V čitateli je zachyceno ocenění souboru v zemi A, ve jmenovateli ocenění v zemi B. Jsou to ocenění téhož souboru v národních měnách, jedná se tedy o poměr národních měn. Jestliže poměr dosahuje např.hodnotu 1,7, platí, že kurz je:

Témata, do kterých materiál patří