Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Peníze, trh peněz

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (38 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

6. Peníze a bankovní systém – Vývoj peněz, funkce a formy peněz, poptávka po penězích, komerční banky, tvorba bankovních peněz, trh peněz

Vývoj peněz:

Barterová směna

Barterová směna předcházela vzniku peněz. Jednalo se o směnu zboží za zboží.

Zbožové peníze (látky, kožešiny, oleje, koření)

Prvním vývojovým stádiem peněz jsou tzv. zbožové peníze. Aby se daná věc mohla stát penězi, musí splňovat dvě základní náležitosti. Musí být jistým způsobem trvanlivá, aby se dala užít k platbě opakovaně (nelze použít např. hroznové víno) a musí být svým způsobem vzácná. Z tohoto pohledu by se jako peníze nehodilo například listí ze stromu, protože by si ho každý mohl natrhat, kolik by chtěl.

Drahé kovy

Dalším vývojovým stupněm peněz jsou platidla z drahých kovů. Hlavní nevýhodou peněz z drahých kovů byla jejich špatná přenositelnost zejména u velkých transakcí. Převážely se tak celé truhly mincí.

Papírové peníze

Peníze z drahých kovů byly postupně nahrazeny penězi papírovými.

Virtuální peníze

Zatím posledním vývojovým stupněm peněz jsou virtuální peníze, které existují pouze v podobě „jedniček a nul“ v pamětích počítačů. Nevyskytují se ani v podobě mincí, ani v podobě bankovek.

Funkce peněz:

Zúčtovací jednotka

V podobě účetní neboli zúčtovací jednotky vystupují peníze v momentě, kdy je s jejich pomocí vyjádřena cena. Kdykoli vstoupíme do obchodu, vidíme ceny uváděné právě v penězích. Nevyjadřujeme ceny v košilích nebo v hamburgerech, ale právě v korunách, eurech, dolarech a dalších měnách podle toho, v jaké zemi se momentálně nacházíme.

Prostředek směny

Tuto funkci plní peníze v momentě, kdy je používáme pro realizaci běžných transakcí. Kupujeme si oběd, lístek na tramvaj, nové boty.

Uchovatel hodnoty

Funkci uchovatele hodnoty plní peníze v momentě, kdy si je „dáváme stranou“. To znamená, že v nich ani nevyjadřujeme cenu nějakého výrobku nebo služby a ani s nimi neplatíme. Ukládáme si je například na spořící účet.

Formy peněz

M1 = emitované oběživo + jednodenní vklady M2 = M1 + vklady s dohodnutou splatností do dvou let + vklady s výpovědní lhůtou do tří měsíců M3 = M2 + repo operace + akcie/podílové listy fondů peněžního trhu + emitované dluhové cenné papíry do dvou let

Poptávka po penězích

Poptávka po penězích je ochota ekonomických subjektů držet určitou sumu peněz v hotovosti při různých úrovních úrokové sazby. 3 typy:

Transakční motiv

Transakční motiv nás vede k tomu, že držíme peníze v hotovosti nebo na běžných účtech proto, abychom mohli provádět běžné transakce – nakupovat jídlo, oblečení, zaplatit za holiče, koupit si lístek do kina apod.

Opatrnostní motiv

Z opatrnostního motivu držíme jistou sumu peněz v likvidní podobě tzv. pro strýčka příhodu – co by, kdyby.

Témata, do kterých materiál patří