Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




FDDI a Token Ring

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (50.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Token Ring

Technologie Token Ring byla vyvinuta firmou IBM, v sedmdesátých letech, a tedy ještě před nástupem osobních počítačů. Později byly specifikace této sítě předloženy společnosti IEEE a její pracovní skupině 802, která si na Token Ring zřídila samostatnou podskupinu 802.5. Ta pak také přijala řešení navržené firmou IBM jako svůj standard, a vydala jej pod "názvem" IEEE 802.5. Zajímavým rozdílem IBM Token Ringu a Ethernetu je i jejich další vývoj - zatímco v případě Ethernetu se vývoj u původních autorů v podstatě zastavil a vše se odehrává výhradně v rámci IEEE, v případě Token Ringu se další vývoj odehrává spíše u firmy IBM, přičemž standardy IEEE tento vývoj v zásadě pouze kopírují.

Filosofie Token Ringu

Jak už její název napovídá, síť Token Ring má kruhovou architekturu (Ring je prstenec, resp. kruh), a její přístupová metoda je založena na principu postupného předávání oprávnění (anglicky: token, česky též: pešek) mezi jednotlivými uzly v kruhu. Jde tedy o řízenou přístupovou metodu, která na rozdíl od Ethernetu vykazuje deterministické chování. V prvním přiblížení je vše báječně jednoduché - ten, kdo vlastní oprávnění (peška, neboli token) smí vysílat, a všichni ostatní musejí čekat. Aby se zabránilo monopolizaci práva vysílat, má každý uzel shora omezenou dobu, po kterou si smí oprávnění podržet, a po jejím uplynutí musí peška předat dál, dalšímu uzlu v kruhu. Navíc je Token Ring schopen implementovat i systém priorit, na základě kterého uzly s vyšší prioritou mají přednost v získávání oprávnění před uzly s nižší prioritou. Díky takovémuto chování dokáže Token Ring mnohem lépe využít celkovou přenosovou kapacitu sdíleného přenosového média, které má k dispozici - jestliže u neřízeného Ethernetu se obvykle udává jako maximum 60 až 80 procent teoretické vytížitelnosti, v případě řízeného Token Ringu je to 90 až 95 procent, navíc s garancí práva přístupu v závislosti na konkrétních prioritách. Nominální přenosová rychlost u původní verze Token Ringu jsou 4 Mbps, od roku 1989 je k dispozici verze pracující s rychlostí 16 Mbps.

Topologie Token Ringu

Technologie Token Ring si svou topologii nese již přímo ve svém názvu - je to topologie kruhová. Je to nutné jednak kvůli logickému pořadí, v rámci kterého si jednotlivé uzly předávají mezi sebou oprávnění, ale je to nutné i kvůli samotnému přenosu dat. Data v Token Ringu totiž "cirkulují" jeho kruhem - v "klidovém" stavu takto cirkuluje jen malý (tříbytový) údaj, představující samotné oprávnění. Jakmile některý uzel má zájem začít vysílat, počká si až kolem něj "projde" prázdné oprávnění, a "vezme si jej"(ve skutečnosti jej přemění na začátek datového rámce, do kterého vloží to co potřebuje odeslat). Výsledek dále putuje kruhem až se dostane k určenému příjemci.

Témata, do kterých materiál patří