Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




bylo nás pět

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (20.12 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

KAREL POLÁČEK: BYLO NÁS PĚT. LEDA, PRAHA 2016

Rozbor textu:

Literární druh: Epika – jeden ze základních literárních druhů, zaměřuje se především na děj.

Literární žánr: Humoristická próza


Typ vypravěče:
Ich-forma (dílo je vyprávěno v 1. osobě, příběh vykládá jedna z postav, je interpretován z jednoho pohledu), vypravěčem je chlapec Péťa Bajza (autor prostřednictvím této postavy vzpomíná na své dětství → prvky autobiografie)

Aktuálnost námětu: Dílo je částečně stále aktuální, ale jeho aktualita bohužel upadá, děti už netráví tolik času venku se svými kamarády, hrami a bezednými představami, tuto krásu vyměnily za mobily a virtuální svět.

Čas a místo děje: V díle není uvedeno přesné časové a místní určení, z prózy lze ale vycítit, že se jedná o přelom 19. a 20. století. Děj se odehrává v maloměstě, pravděpodobně v rodném Rychnově nad Kněžnou.

Jazyk a styl: Významným prvkem díla je jazyk, který je zároveň zdrojem humoru a komiky. Dětští hrdinové používají spisovnou češtinu spolu s frázemi dospělých, s knižními vyjádřeními a s nadměrně strojenými prvky – snaha napodobit mluvu dospělých (jelikož, pravil), tyto výrazy se zároveň prolínají s expresivními slovy (kulit vočadla), se slovy lidového dialektu (prauda, nýčko), obecnou češtinou, uličnickou hantýrkou (dolejzá), germanismy (šamstr, kvelb), profesionalismy, archaismy, školskými frázemi, chlapeckým slangem (meruna) a zkomoleninami (milistrant = ministrant). V promluvách postav se velmi často vyskytují spojky pročež, přičemž a jelikož. Slovními stereotypy chtěl ukázat jednotvárnost jednání postav. Typický slovosled a kostrbaté větné konstrukce z díla vytvářejí jazykový klenot.

Kompozice: Kompozice je chronologická. Kniha není členěna na kapitoly, pouze na delší, graficky oddělené celky, které jdou za sebou v časovém sledu od jara do zimy. Největší část (asi jednu polovinu) tvoří horečnatý sen hlavního hrdiny způsobený spálovým onemocněním, je zde využito rámcové kompozice. Dílo nemá zápletku, děj je sled volně řazených epizod.


Hlavní myšlenka:
Autor chce prostřednictvím díla přiblížit život maloměstských lidí i dětí. Jemně karikoval maloměšťácké slabosti a popisoval je dětskýma očima.


Postavy:
V díle se vyskytuje velké množství postav, které se nevyvíjejí, jejich charakteristika není hlouběji propracovaná, omezuje se na typickou vlastnost, která zůstává neměnná.

Péťa Bajza: hlavní hrdina a dětský vypravěč, školák, veselý, inteligentní, snaživý, ale často se nechává zlákat k nepravostem, má velkou představivost, spoustu kamarádů, se kterými zažívá různé příhody, je syn majitele koloniálu, rodiči je nucen hrát na housle, má staršího bratra Ladislava, který se učí na kupce v Mostě a mladší sestřičku (miminko) Mančinku, o kterou se někdy stará.

Témata, do kterých materiál patří