Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Česká literatura národních a všelidských ideálů, český realismus do 1. sv. v - maturita

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (418.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

10. – A. Česká literatura národních a všelidských ideálů (časopisy, překlady, Čech, Vrchlický, Sládek, Zeyer) B. Realismus v české literatuře od 90. let do 1. světové války (venkovská próza, historický román, pokusy o realizaci nových směrů)

Do literatury vstupují ruchovci a lumírovci. Politická situace stejná…

R u c h o v c i

Nazváni podle almanachu Ruch – 1868 – položen základní kámen Národního divadla. Patří sem Josef Václav Sládek (později přeběhl k lumírovcům), Svatopluk Čech, Eliška Krásnohorská, Ladislav Quis.

Program: navazují na národní obrození (označováni jako škola, skupina národní)

► vlastenectví

► ožívá myšlenka slovanské vzájemnosti

► překládají ze slovanských literatur – Rusko a Polsko – Puškin, Lermontov, Mickiewicz…

► vrací se k historickým tématům

► téma venkova, selství

► jsou tradiční v námětech i zpracování (nezavádějí nic nového)

Generace ruchovců nevytvořila názorově a umělecky tak vyhraněnou skupinu jako májovci. Jedinou osobností byl S. Čech, J. V. Sládek přešel k lumírovcům.

Josef Václav Sládek (1845 – 1912) – básník, překladatel, zakladatel moderní dětské poezie. Narozen ve Zbirohu, otec zedníkem. Rodiče na rozdíl od něj chtěli, aby se stal knězem, rozešel se s nimi. Studoval přírodní vědy a moderní jazyky, studium však nedokončil. Pobýval v Americe (učitel, novinář, dělník), zkušenosti popsal ve fejetonech v Národních listech. Po návratu překládal, učitel angličtiny. Jako první u nás přeložil skoro celé Shakespearovo dílo – 33 dramat (překládal rovněž R. Burnse, H. W. Longfellowa). Básně publikoval v Květech, Světozoru, Osvětě. Sládkovým typickým tématem je český venkov, kde se postava rolníka (oráče), stává symbolem národa a jeho odolnosti. Ve svých dílech hledá lidské hodnoty, častým námětem je pro něj domov, dětství, rodný kraj. Do jeho života výrazně zasáhla smrt jeho ženy, traumatizující vzpomínky se odrážejí v mnoha jeho básních. Oženil se podruhé – šťastné období, děti.

Dílo – dojmy z Ameriky shrnul ve sbírce Na hrobech indiánských – vyjádřil zde touhu po svobodě a volnosti, jako první u nás začal psát o indiánech…

Jiskry na moři – intimní lyrika, mírně autobiografická (smrt první ženy, nové manželství, stesk po vlasti – když byl v Americe).

Sluncem a stínem – sbírka.

Světlou stopou – sbírka.

– o venkově – sbírky Selské písně a České znělky. V těchto sbírkách zůstává ruchovcem, jinak lumírovec.

– pro děti – Zlatý máj – tímto dílem se stal zakladatelem dětské poezie, ve své dětské poezii vede malé k poznávání okolí, k vytváření vztahu k rodičům, k přírodě, k práci, k vlasti.

Skřivánčí písně.

Zvony a zvonky.

Svatopluk Čech (1846 – 1908) – narozen v Ostředku z Benešova, byl nejstarším ze 16 dětí hospodářského správce, horlivého vlastence. Vystudoval práva, ale advokátní praxi se nevěnoval příliš dlouho. Již jako student gymnázia začal přispívat do studentských časopisů a účastnil se aktivního kulturního života. Psal do znovuobnovených Květů (beletristický měsíčník), Světozoru, Lumíra aj. Největší básník z ruchovců, byl zahrnován funkcemi a poctami, které však odmítal. Cestoval – Kavkaz, Černé moře, Cařihrad, Dánsko, Anglie, Francie, Polsko. Poslední léta života prožil v ústranní, trpěl střevní chorobou, jeho pohřeb se stal celonárodní manifestací. Je po něm pojmenován most v Praze. Jeho dílo je ovlivněno K. M. Máchou, psal především eposy s mnoha přirovnáními a popisy, jimiž je přerušován děj. Ve svých dílech vystihuje především pocity, politické názory buržoazie. Často se vrací do minulosti, jeho verše jsou vlastenecké. Ve své poezii se zabývá demokratickým rozdělením společnosti a sociální spravedlností.

Témata, do kterých materiál patří