Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Quo vadis

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (32 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

II-17 Quo vadis

Obsah: Děj se odehrává v římském impériu za vlády císaře Nerona. Na pozadí milostného příběhu římského patricije Vinicia a křesťanky Lygie popisuje počátky křesťanství, krutosti ze strany Říma, Neronovu znuděnou zvrhlost, požár Říma atd. Významnou roli hraje také Petronius, Viniciův strýc a Neronův arbiter elegantiarum neboli soudce ve věcech vkusu.

Vinicius se zamiluje do Lygie, dcery krále Lygů, která je rukojmím v Římě. Legie se do něj zamiluje také, ale poté co se jí na Neronově hostině hrubě zmocní uteče mu. Vinicius je nešťastný a bez přestání po Lygii pátrá. Během hledání se dozvídá o křesťanství a zjišťuje, že Lygie je křesťanka. A proto když ji nachází stává se také křesťanem. Za nedlouho v Římě vypukne požár a Nero svede žhářství na křesťany. Jsou do jednoho pochytání a císař dává pořádat hry, ve kterých mají být křesťané rozsápáni divokou zvěří. Vinicius vězení unikne, ale snaží se zachránit ubohou Lygii. Nakonec je dívka v aréně zachráněna svým věrným ochráncem lygem Ursem. Odchází s Vinickém žít na Sicílii, a Petronius, jež díky Viniciovi ztratil vliv u Nerona, si raději sám bere život.

Psáno: spisovně

Funkční styl: historický román, přímá i nepřímá řeč, popisy, latinské názvy a úsloví

Námět: milostný román na pozadí počátků křesťanství

Postavy: hlavní: Vinicius

charakteristika: původně arogantní Patricius, který díky lásce k Lygii poznává pravé životní hodnoty a stává se křesťanem.

vedlejší:, Lygie: ideál nevinné krásy a čistoty, Petronius, Ursus, Nero, Sv.Petr, Pavel…

Prostředí: Řím – reálné

Postavení autora: jako vypravěč

Děj: chronologický postup

Ukázka: Lygie naslouchala jeho slovům s rozzářeným obličejem. Skutečně, všichni zde žili v neustálé nejistotě a strachu, předtím proto, že je pronásledovali Židé, a teď zase pro požár a zmatek, který pohroma způsobila. Odjezd na klidnou Sicílii by znamenal konec všeho neklidu a zároveň by byl počátkem nového období štěstí v jejich životě. Kdyby byl Vinicius chtěl vzít s sebou jen Lygii, určitě by se opřela té lákavé nabídce, protože by nechtěla opustit apoštola Petra Lina, ale Vinicius jim přece pověděl: „Jeďte se mnou! Mé statky jsou vašimi statky, mé domy jsou vašimi domy!“

Sklonila se tedy k jeho ruce, políbila ji na znamení poslušnosti a řekla: „Tvůj krb je mým krbem.“ Tu se však zastyděla, že vyslovila slova, která podle římského zvyku vyslovují jen nevěsty při svatebních obřadech, tvář se jí pokryla ruměncem a ona tu teď stála v záři ohně se sklopenou hlavou, plna nejistoty, zda jí nebudou mít tato slova za zlé.

Avšak ve Viniciových očích se zračilo jen bezmezné zbožňování.

Henryk Sienkiewicz (1846-1916)

polský spisovatel, nositel Nobelovy ceny za literaturu r. 1905. Proslul svými historickými romány týkajícími se polských a křesťanských dějin. Znám též pod pseudonymem Litwos.

Témata, do kterých materiál patří