Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Sci-fi literatura planety Země - referát

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (30 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Sci-fi literatura planety Země

Sci-fi literatura se zabývá představou o vědeckých objevech v budoucnosti a o jejich možném zneužití. S každým technickým pokrokem sílila představivost autorů, stále častěji je trápila otázka, kam se lidstvo řítí a jaká bude jeho budoucnost.

Již v první polovině 19. století vydává M. Shelleyová Frankensteina a Posledního člověka, první krůčky ke sci-fi. Ve stejné době píše E. A. Poe (1809 –1849) pochmurně fantastické povídky, ve kterých se zabývá alchymií a katastrofickými obrazy vymření lidstva. E. A. Poe položil základní myšlenky budoucí tvorby sci-fi literatury.

V 2. polovině 19. století na ně navazuje Francouz Jules Verne (1828 – 1905), první významný autor sci-fi. V románu Dvacet tisíc mil pod mořem je kapitán Nemo vybaven dokonalým podmořským plavidlem – ponorkou. Ve svých románech Verne téměř předpověděl budoucnost. K jeho nejznámějším sci-fi románům patří Vynález zkázy, Ze Země na Měsíc, Cesta kolem světa za 80 dní, Tajuplný ostrov a Dva roky prázdnin. Vernovy romány si lidé brzy oblíbily. Vznikl nový literární směr, sci-fi literatura.

Na přelomu století se společnost zabývá napjatými politicko-společenskými vztahy, ale A. Robida ve své novele Elektrický život asi jako první použil myšlenku zneužití vědy armádou. Vize strašných válek líčí i v sérii Válka ve dvacátém století. Na tyto myšlenky navazuje velký anglický sci-fi autor H. G. Wellse. Už první román Stroj času ho vynesl na výsluní. Poprvé použil myšlenku cestování v čase – jeden z častých motivů sci-fi literatury. Ve Válce světů poprvé zpracovává boj lidstva s mimozemskou civilizací – další z častých témat. Když v roce 1938 uvedli dramatizaci Války světů v rozhlase v New Jersey, vznikla mezi lidmi taková panika, že docházelo k sebevraždám. H.G.Wellse ve své tvorbě, kdy publikoval okolo 3 sci-fi románů ročně, zachytil snad všechny možné motivy sci-fi. Z tvorby J. Verna a H. G. Wellse vychází mnoho autorů, avšak málokterý se proslavil. Po první světové válce vzniká sociální sci-fi literatura. A. Hexley vydává v roce 1932 román Báječný nový svět, ve kterém popisuje společnost vytříděnou do 5 vrstev, která klonuje nevzdělané dělníky. G. Orwell se proslavil svým románem o přehnaně totalitním státě s názvem 1984.

Český velikán Karel Čapek (1890 – 1938) už ve 20. letech jako první použil slovo robot ve své hře RUR, kde roboti ohrozí celé lidstvo. V románu Továrna na absolutno svým vynálezem síly mění lidi, donutí je k válce a ničení. V románu Krakatit nechá vynálezce nebezpečné třaskaviny dojít k závěru, že hlavní věc je pomáhat lidem. Ve hře Věc Makropulos se zabývá nesmrtelností. Ve 30. letech píše román Válka s mloky a drama Bílá nemoc - protifašistická díla s prvky sci-fi literatury.

Témata, do kterých materiál patří