Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Obcanske pravo-pojem, zasady a prameny, prava vecna a zavazkova, pravni pojeti veci, ochrana o

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (61.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

2. Občanské právo: pojem, zásady a prameny, práva věcná a závazková, právní pojetí věci, ochrana osobnosti, věcná práva (vlastnické, dědické, duševní vlastnictví, spoluvlastnictví, držba, věcná břemena, zástavní a zadržovací právo)

POJEM

Odvětví občanského práva tvoří právní předpisy, které upravují majetkové vztahy fyzických i právnických osob, majetkové vztahy mezi těmito osobami a státem a vztahy vyplývající z práva na ochranu osobnosti. Předpisy občanského práva jsou účinné všeobecně pro všechny osoby a pro všechny jejich majetkové vztahy. Některé majetkové vztahy upravují také jiné než občansko-správní předpisy, např. obchodní zákoník, to jsou předpisy speciální, týkají se jen některých osob (podnikatelů). Občanské právo je nejstarším, tradičně nejvýznamnějším a také nejobsáhlejším odvětvím soukromého práva. Převažují v něm normy dispozitivní, ponechávají účastníkům volnost při úpravě jejich občanskoprávních vztahů. Účastníci mají rovné postavení, i když jde o majetkový vztah mezi státem a fyzickou osobou.

ZÁSADY

Každý občan je povinen při výkonu svých majetkových práv a povinností dbát, aby nezasahoval do práva oprávněných zájmů jiných osob. Při porušení práva poskytuje ochranu soud, ale předběžně může zastoupit orgán státní správy. Komu bezprostředně hrozí neoprávněný zásah do jeho práva, může své právo ochránit přiměřenou svépomocí.

Z dispozitivního charakteru většiny občanskoprávních norem se odvozuje zásada, že je dovoleno vše, co není výslovně zákonem zakázáno. Naopak státním orgánům je zakázáno všechno, co není zákonem dovoleno. Občanské právo je vybudováno na určitých zásadách, které jsou vodítkem pro jeho tvorbu, aplikaci a výklad:

a) zásada rovného postavení

b) zásada smluvní volnosti (účastníci právních vztahů si mohou dohodnout vzájemná práva a povinnosti odchylně od zákona, pokud to zákon vysloveně nezakazuje)

c) zásada prevence (případné rozpory mezi účastníky právních vztahů by měly být odstraněny přednostně dohodou)

d) zásada souladu s dobrými mravy

PRAMENY

Hlavním pramenem občanského práva je občanský zákoník, dalšími prameny jsou občanský soudní řád, ústava, Listina základních práv a svobod.

PRÁVA VĚCNÁ A ZÁVAZKOVÁ

Občanský zákoník je systematicky uspořádán tak, že občanskoprávní vztahy dělí na práva věcná a právo závazkové.

PRÁVA VĚCNÁ

Zajišťují moc osoby nad věcí bez spojitosti s povinností jiné konkrétní osoby. Cílem právní úpravy je ochrana užívání věcí, které má člověk nebo právnická osoba k dispozici a jimiž uspokojuje své potřeby. Všem ostatním osobám je jen všeobecně uloženo, že nesmějí zasahovat do výkonu cizího věcného práva. Např. vlastnictví.

Na vyšším stupni hospodářského rozvoje s rozvinutou dělbou práce osoby nejsou soběstačné. Právní řád proto musí zajišťovat jejich vzájemnou spolupráci tak, aby si každý mohl podle svých potřeb a zájmů obstarávat věci a služby od jiných subjektů. K tomu slouží závazkové právo a závazkové právní vztahy.

Témata, do kterých materiál patří