Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Pracovněprávní problematika

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (19.41 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Pracovněprávní problematika

Není nic nového, že v podniku mimo výrobní činnosti je například i personální činnost. Personální činnosti související s pracovněprávní problematikou jsou nesmírně důležité. Podnikatel musí sledovat nejnovější trendy na trhu práce, stanovit konkurenčně schopný systém odměňování, sledovat změny v zákoníku práce a především starat se o stálé zaměstnance, kteří hrají klíčovou roli k dosažení stanovených cílů podnikání.

Podnikatel by si také měl ujasnit, jaké zaměstnance na jaký pracovní poměr přijme. Pracovněprávní problematika rozlišuje pracovní poměr, který je ujednán na základě pracovní smlouvy, práce konané mimo pracovní poměr, které dále lze rozdělit na dohodu o provedení činnosti a dohodu o provedení práce.

Zákoník práce

Tento zákoník upravuje právní vztahy vznikající při výkonu závislé práce mezi zaměstnanci a zaměstnavateli. Dále také upravuje právní vztahy kolektivní povahy, podporu vzájemných jednání odborových organizací a organizací zaměstnavatelů. Účelem a smyslem právní úpravy obsažené v zákoníku je poskytnutí zákonné ochrany zaměstnanců.

Každý podnikatel by měl znát zákoník práce, protože jednou bude potřebovat i další pracovní síly. V našem projektu počítáme také s tím, že na začátek nebudeme potřebovat zaměstnance, vystačíme si jako tři společníci. Nicméně pokud by se projektu a podnikání dařilo, tak bychom museli zaměstnance samozřejmě přijmout.

Pracovní poměr a pracovní smlouva

Každý pracovní poměr se uzavírá pracovní smlouvou mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Pracovní poměr se uzavírá buď na dobu určitou, nebo na dobu neurčitou.

Pracovní smlouva musí být vždy uzavřena písemně a každá ze stran musí obdržet minimálně jedno vyhotovení. Daná smlouva by měla obsahovat několik náležitostí. Mezi hlavní náležitosti pracovní smlouvy patří den nástupu do práce, místo nebo místa výkonu práce a druh práce. Tyto náležitosti jsou povinné, bez nich pracovní smlouva není platná. Výše platu či mzdy nemusí být ve smlouvě uvedena. Obě strany si mohou dohodnout i další podmínky.

Pokud bychom přibírali nové zaměstnance, určitě využijeme také možnosti zkušební doby, abychom zjistili vhodnost zaměstnance na danou pozici. Poté bychom využili i možnosti prodloužení smlouvy na dobu určitou. Pokud bychom měli opravdu jistotu, že daný zaměstnanec je kvalitní, nabídli bychom mu pracovní smlouvu na dobu neurčitou.

Závislá práce a pracovněprávní vztahy

Za pracovněprávní vztahy lze označit všechny vztahy vznikající při výkonu závislé práce mezi zaměstnanci a zaměstnavateli a současně právní vztahy kolektivní povahy, které souvisejí se závislou prací. Pokud v některých případech zákoník práce nelze použít, řídí se pracovněprávní vztahy občanským zákoníkem. Závislou práci lze charakterizovat jako práci vykonávanou ve vztahu nadřízenosti zaměstnavatele a podřízenosti zaměstnance.

Témata, do kterých materiál patří