Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Charakterizujte problematiku komunikace-interakce a komunikace, druhy a ucinky komunikace

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (37 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

9. Charakterizujte problematiku komunikace: interakce a komunikace, druhy a účinky komunikace

INTERAKCE A KOMUNIKACE

Náš přímý sociální styk, od něhož se odvíjí veškeré naše vnitřní sociální cítění, veškerý náš vnitřní sociální svět se odehrává v interakcích a komunikacích. Interakce a komunikace jsou tedy základním způsobem uskutečňování naší mezilidské vzájemnosti, naší sociálnosti.

INTERAKCE = reagování lidí na sebe navzájem, probíhající kdykoliv se s někým setkáme, navzájem se nějak zaznamenáme a dáváme to najevo.

KOMUNIKACE = sdělování informací, podávání zpráv.

a) oboustranná (dvousměrná): např. když se dva vědci snaží předložit - každý ze své názorové pozice - co nejvíce informací, aby bylo možno rozhodnout, kde je pravda a jak postupovat. Komunikace se tak víceméně přibližuje interakci.

b) jednosměrná: např. když autor píše učebnici, podává informace čtenářům, aniž by je momentálně znal. Čtenáři nemají možnost průběžně do vzniku sdělování zasahovat.

c) masová: případy komunikování zpráv a pořadů televizí, rozhlasem a tiskem.

Jinak je tomu při veřejné přednášce. Přednášející může zaznamenávat, jak publikum reaguje. Tím vstupuje do jednosměrné komunikace míra interaktivnosti. Podobně ale také do interakce vstupuje komunikativnost.

Člověk je bytostí komunikující - bytostí, která nějaká sdělení a informace ustavičně vysílá a současně také nějaká sdělení a informace ustavičně vyžaduje a přijímá. Sdělujeme nejen věcné informace, ale také touhy a prosby, naděje a zmatky, sympatie a averze. Činíme tak slovy, gesty, mimikou, smíchem, pláčem a dokonce i poklesky.

Interakce a komunikace se vzájemně prostupují - interaktivní komunikace.

DRUHY KOMUNIKACE

Komunikaci můžeme rozdělit do několika druhů podle toho, jaké významné a nápadné znaky v nich převládají. Existuje několik možných kritérií takového rozdělení:

1) KOMUNIKACE VERBÁLNÍ A NEVERBÁLNÍ

Můžeme komunikovat pomocí slov, tedy řečí, pak jde o komunikaci slovní (verbální). Nebo používáme neslovních, neřečových poznatků, pak jde o komunikaci neverbální. V životě jsou zastoupeny oba dva prostředky, obvykle jeden z nich převládá, je určující. Neverbálními prostředky sdělujeme převážně city a postoje (sympatie, dojetí, rozladění, úzkost, strach). Zdůrazňujeme jimi to, co říkáme slovy, ale vyjadřujeme jimi i opak toho, co říkáme slovy. Slovními prostředky oproti tomu argumentujeme, interpretujeme, dotazujeme se a odpovídáme. Český psycholog J. Křivohlavý uvádí následující prostředky neverbální komunikace: mimika, tělesné přiblížení se či oddálení, fyzický postoj, přímý dotek, gestikulace, pohledy, úprava zevnějšku. Mezi neverbální komunikace počítáme i aspekty řeči, které se nevážou svým významem na slovo - paralingvistické znaky = melodie a modulace řeči, důrazy, pomlky, přeříkávání se, rychlost a plynulost řeči.

Témata, do kterých materiál patří