Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Otázka č. 12

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (96.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

12. Vrozené vlastnosti osobnosti, definice osobnosti, vývojové směry a teorie vývoje osobnosti

Osobnost člověka.

Osobnost člověka funguje jako integrovaný celek. Je individuálně typický pro každého jedince a ve svých charakteristických rysech i relativně stabilní. Každý člověk je jedinečná osobnost se svými typickými rysy, kterými se liší od jiného člověka.

Osobnost lze definovat jako celek charakteristický:

• Vnitřní jednotou a strukturovaností jeho dílčích složek

• Individuální specifičností, odlišností od jiných osobností

• Vývojovou kontinuitou- tj. relativní stálostí psychických vlastností v průběhu různých vývojových změn

Definice osobnosti:

Osobnost charakterizujeme jako historicky a geograficky podmíněného jedince s osobitým a jedinečným životním slohem a jistým sociálním místem.( J.Souček, 1969)

Popisujeme 3 základní vývojové směry v rámci vývoje osobnosti. Každý vidí pro vývoj osobnosti jako důležité jiné hodnoty:

1. Enviromentalistický směr – zdůrazňuje vlivy prostředí, respektive učení. Představitelem směru je BEHAVIORISMUS – vychází z materialismu a pozitivismu.Základním principem je předpoklad, že veškeré chování je determinováno působením podnětů z prostředí.

Zakladatelem tohoto směru je J.B.Wattson. V roce 1912 teorii blíže popsal a vydal Behavioristický manifest

2. Nativistická teorie – vychází z předpokladu, že duševní vývoj člověka je určený vrozenými dispozicemi a prostředí jej neovlivní.Představitelem tohoto směru je S.Freud. Popisuje 2 základní pudy-pud života a pud smrti.

Teorii propaguje například prof. Jensen. Ten uvádí, že dokonce 82% variabitity skóre IQ je určeno geneticky a jen zbytek dokáže ovlivnit výchova a prostředí.

3. Humanistická teorie – vychází z vnitřního potenciálu člověka, respektuje také vlivy prostředí a výchovu. Obě složky se navzájem doplňují a plynně na sebe navazují.

Z uvedených vývojových směrů vycházejí teorie osobnosti. Zde je výčet alespoň 5 nejzákladnějších:

1. Holistická teorie

Vychází z hierarchického uspořádání potřeb. Lidské potřeby rozlišuje na potřeby nižší ( zajišťují fyziologické přežití organismu-např. potřeba bezpečí) a na potřeby vyšší ( zajišťují duševní pohodu a rozvoj osobnosti – např. potřeba přináležitosti, potřeba lásky a úcty).Toto uspořádání znamená, že potřeby nižší musí být uspokojeny dříve, než potřeby vyšší.Představitel této teorie je Abraham Maslow (1908-1970)

2. Psychosociální teorie osobnosti

Teorie definuje osobnost jako celek zděděných a získaných duševních vlastností , které jsou pro jedince příznačné a činí ho jedinečným. Rozlišuje 2 složky osobnosti – charakter a temperament.

Počítá s 5 hlavními potřebami člověka – potřeba vztažnosti, potřeba transcendence, potřeba zakořeněnosti, potřeba identity a potřeba orientačního rámce

Témata, do kterých materiál patří