Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Jak se žije českým seniorům

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (19.08 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Jak se žije českým seniorům?

Podzim života neboli důchod. Tak lidé s oblibou nazývají život po šedesátém roku věku. Pro mnoho Čechů je to vysněná, nekonečná dovolená, kdy nemusí vstávat časně zrána do práce a nemají téměř žádné povinnosti. Proč jsou tedy někteří senioři tak nevrlí a podráždění, když odchod do penze je tak skvělý? Předně proto, že lidé po šedesátém roce věku nevidí svou situaci tak růžově jako mladší populace. Připadají si stejně vytížení jako mladí, přestože řeší úplně jiné věci a myslí jinak – zejména v otázce financí. Jak jsou na tom tedy staří lidé například s penězi?

Senioři z Česka jsou na tom podle nejnovějších studií lehce nadprůměrně v porovnání se zbytkem Evropy. Z východní poloviny Evropy se prý mají lépe už jen ti v Estonsku. Navíc si ještě často čeští senioři přilepšují pomocnými pracemi ve firmách, kde nejsou zaměstnáni na plný úvazek a pracují třeba jako hlídači, uklízeči, skladníci nebo řidiči. Průměrný starobní důchod v České republice se za posledních 5 let zvýšil zhruba o 7% a nyní činí asi 9900 Kč. Mnoho seniorů ale tolik peněz měsíčně nezíská nebo má jiné finanční starosti. Proč? Třeba proto, že někteří stále živí své děti, kterým je mnohdy i přes čtyřicet let. Další peníze seniorů často putují k vnoučatům. Z vlastní zkušenosti vím, že prarodiče rádi finančně odměňují. Jiní senioři si nechtějí připustit, že na tom finančně nejsou nejlépe a dětem peníze darují. To se poté bohužel odráží i na úrovni života některých z nich.

Zaměříme-li se na průměrný komfort života, nejsou na tom starší občané Česka vůbec zle. Drtivá většina (86%) starých manželských párů má vlastní dům či byt (zbylí žijí společně se svými dětmi), v bytě mnoho elektrospotřebičů – občas drahých a složitých. Věřím, že mnoho seniorů si může dovolit letní chatu či alespoň zahrádku. Mezi jejich majetek patří často i automobil a domácí mazlíček. Péče o domácího zvířátko je mezi seniory oblíbená a spoustu z nich drží takřka při životě. Pokud nemají vnoučata a děti je nenavštěvují, mohou propadnout depresím. S mazlíčkem je vše jinak, senioři si s ním často povídají a královsky o něj pečují. Zvířátko jim samozřejmě nahrazuje dítě, senioři s ním proto tráví mnoho času a mnohdy s ním i cestují.

Zájezdy do zahraničí jsou sice finančně náročné, ale jinak oblíbené trávení volného času a příjemné zpestření jinak obyčejného života. Senioři obvykle jezdí na vysněná místa, kam se jako mladí sice nepodívali, ale vždy po tom toužili. Oblíbenými destinacemi Čechů v důchodu jsou velká města s památkami, přímořská letoviska i hory pro turistiku a lyžování – nejčastěji Vysoké Tatry a Alpy. Stále více českých seniorů preferuje aktivní odpočinek a přiklání se k dovolené na horách.

Témata, do kterých materiál patří