Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Sociologie pro ekonomy

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (181.29 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

SOCIOLOGIE PRO EKONOMY

Modul sociologie představuje studijní oporu pro distanční studium a je závazným fakultním kurzem pro bakalářský a magisterský studijní program Hospodářská politika a správa.

Cílem studijní opory je seznámení s teoretickými i praktickými poznatky sociologického poznání člověka a společnosti, které je nezbytné při úspěšném uplatňování ekonomických profesí ve společenskoekonomické praxi.

Předkládaný studijní materiál umožňuje pohled na složitou strukturu člověka, jeho místo a úlohy ve společenských, profesních a pracovních skupinách a tím vytváří konkrétní poznání sociálně ekonomické reality .

Modul je uspořádán do 12 kapitol, které odpovídají reálným výukovým týdnům jednoho semestru.

Struktura jednotlivých kapitol:

1.. Vznik sociologie jako vědy.

V první kapitola pojednává o hlavních sociologických směrech. Charakterizuje základní školy a směry v sociologickém myšlení. Objasňuje objekt a předmět sociologie.

V závěru kapitoly se zaměřuje na vývoj československé a české sociologie.

2 Sociální konflikty

V této kapitole navazuje teorie konfliktů, která je protikladem konsensuálních teorií uvedených v první kapitole. Charakterizuje Coserovu analýzu sociálního konfliktu, krajně kritickou verzi teorie konfliktu Ch. Millse, Dahrendorfovo pojetí sociálního konfliktu i systematickou verzi sociologie konfliktu R. Collinse.

3. Interpretativní sociologie

V kapitole jsou charakterizovány moderní sociologické směry, jako je symbolický interakcionismus, kde představuje G. Meada, Ch Cooleyho, W. Thomase a jejich pojetí člověka jako aktivní a tvůrčí bytosti a zajímavou Goffmanovu a Duncanovu verzi sociálního řádu. Dalším moderním směrem byla fenomenologická sociologie A. Schutze. Rozhraní mezi symbolickým interakcionismem a fenomenologickou sociologií vyplňuje Garfinkelova etnometodologie .

4. Společnost a její vývoj

Se vznikem lidové společnosti jsou spjata sociologická paradigmata, která se mění se společenským rozvojem. S tím souvisí následující analýza globálních problémů lidstva a problematika přežití.

5. Sociální skupiny

V této kapitole se zaměříme na postavení člověka v sociální skupině a na význam pozice skupin ve společnosti. Rozčleníme si sociální skupiny a budeme blíže charakterizovat formální, neformální i referenční skupiny a pohyb jedince mezi nimi. Vysvětlíme si, sociální pozici a sociální roli, které jsou pro člověka identifikační.V závěru kapitoly probereme vztah organizace k demokratické společnosti.

6. Sociální struktura společnosti

Představujeme třídní, konsensuální a stratifikační paradigmata sociální struktury společnosti a změny sociální struktury, jako důsledek sociálně ekonomického pohybu společnosti. Blíže si řekneme o výzkumu sociální struktury.

1. Vznik sociologie jako vědy

Témata, do kterých materiál patří