Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




10. Vývoj postavení ženy ve společnosti

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (27.42 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

10. Vývoj postavení ženy ve společnosti

Matriarchát: Žena v době matriarchátu získala postavení, jaké v pozdějších společnostech nemělo obdoby. Stala se totiž skutečnou vládkyní svého rodu. Jako je ve společnosti patriarchální základní sociální skupinou rodina, v matriarchátu tuto roli plnila rozsáhlejší a strukturovanější sociální jednotka - tzv. gent. Hlavou gentu byla nejstarší žena rodu - pramáti. Matka zde tedy byla skutečnou hlavou "rodiny", čímž bylo podmíněno právo mateřské, od kterého se uplatňovaly jak nároky na příslušnost k rodině, tak právo dědičné. Žena v té době platila za nedotknutelnou. Vražda ženy-matky byla nejhorším zločinem a jeho spáchání bylo důvodem ke krevní mstě. Na mužích závisela obrana gentu a území. Přestože se muž stal v důsledku své činnosti vlastníkem stád, nástrojů, půdy, zbraní a později i peněz, nemohl se svým majetkem volně nakládat, neboť až dosud platilo staré gentové zřízení. Tento stav pochopitelně nebyl udržitelný. Postupem času se začal gent pod tlakem mužů rozpadat, stal se stal pouhým náboženským útvarem a ztratil jakýkoli hospodářský význam. Mateřské právo zaniklo a vzniklo právo otcovské. Nastal patriarchát.

Postavení ženy ve středověku: Starověká společnost je již celá založena na patriarchálním modelu. To mělo za následek vyžadování manželské věrnosti, neboť muž nechtěl uznat za svého dědice dítě, jež nebylo jeho. Toto omezení ženu víc a víc připoutávalo k domácnosti - dokonce jí byly v domě vykázány pouze určité místnosti, kde trávila život, aniž by přišla do styku s jinými muži. Opustila-li žena dům, musela být zahalena, aby na sebe neupoutala zraky jiných mužů. Žena se svým manželem sdílela lože, ale nikdy ne stůl, neboť v domácnosti byla pouze služkou a manžel byl jejím pánem. Tak ho také musela oslovovat a ctít. Dopustila-li se cizoložství, mohla být potrestána smrtí nebo prodána jako otrokyně. V této době měla žena dosud nejhorší postavení.

Otázka: jak je tomu nyní v současnosti ?

AFRIKA: Ženské pohlaví je v afrických státech považováno za méněcenné. Už od dětství se jim ani přes úpornou snahu vlády nedostane základního vzdělání a s tím spojené všeobecné informovanosti. Afričanky si myslí, že to co se děje u nich, je normální po celém světě a už od dětství v sobě mají „zakódovanou“ poslušnost k mužskému pohlaví. V mladistvém věku je jim prováděna bolestivá obřízka, která už je v afrických zemích rituálem. Ve třinácti letech jsou většinou provdány za kohokoli, koho jim vyberou rodiče. Posledních pár let sice platí zákon, který zakazuje sňatky pod 18 let, ale na venkově ho nikdo nedbá; dívky jsou provdávány od třinácti let. Pánev ještě není připravena. Úmrtnost matek při porodu je podle oficiální statistiky 871 na 10.000. Mrtvých dětí se rodí stovka z tisíce.

Témata, do kterých materiál patří