Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




6. Urbanizace ve meste na venkove

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (66 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

urbanizace ve městě a na venkově

V 70. a 80. letech 20. století došlo k propojení historického, geografického a sociologického přístu唍u k interpretaci urbanizace a tento systémový a propojující přístup se stal východiskem soudobého výzkumu i praktických pohledů na urbanizaci. Tuto syntézu lze shrnout do následujících tezí.

-Urbanizace je změnou systémovou, je to změna prostorové organizace společnosti, čili změna celé struktury osídlení. V žádném případě ji nelze chápat jako popis růstu jednotlivých měst nebo historie měst.

-Urbanizace je jednou ze složek modernizace společnosti. Ta má mnohočetné formy, není tudíž uniformním procesem. Dnes se v odborné literatuře, která reflektovala kriticky zjednodušená a někdy až schematická pojetí modernizace, hovoří o mnohočetných (v angličtině „multiple“) modernitách. Podobně je tomu i s urbanizací. V závislosti na vnitřních i vnějších podmínkách civilizačních a kulturních makroregionů světa, a také v závislosti na tom, v jakém historickém čase začala, má urbanizace celou řadu forem. lze proto hovořit o typech, například o evropském, latinskoamerickém nebo čínském typu urbanizace. Mnohočetnost a jisté odlišnosti procesů urbanizace v různých typech modernizujících se společností nepopírají skutečnost, že jde zároveň o proces univerzální. Za jeden z dokladů této teze lze považovat, že procesy urbanizace ve své obecné podobě probíhaly jak v socialistickém bloku, tak i v zemích kapitalistických.

-Za urbanizaci však nelze považovat vlny rychlého růstu měst v obdobích evropské historie, například ve 12., 13. nebo 16. století, jak to činí někteří historikové. Urbanizace označuje jedinečný přechod z převážně venkovské společnosti do společnosti převážně městské. Je to tudíž konkrétní a časově omezený proces, který probíhal v poměrně historicky přesně vymezeném období. V Evropě: poč. v Anglii v pol. 18.st.→do celé Ev. Dnes Evr. prakticky urbanizována. V globálním měřítku by měla být urbanizace dle předpokladů odborníků skončit kolem 21. století. Vývoj systému osídlení se však nezastaví a v zemích s nejvyšší úrovní urbanizace lze už řadu desetiletí pozorovat začátek nové proměny prostorové organizace společností.

-Počátky urbanizace byly spojeny s industrializací, což dokládá přesná spojitost mezi růstem počtu a koncentrací obyvatel ve městech a růstem pracovních příležitostí v průmyslu-industriální urbanizace. Zhruba od začátku 20. století se však v nejvyspělejších zemích Evropy stal motorem další koncentrace obyvatelstva do měst růst sektoru služeb. To se projevilo zprvu v největších městech, ale terciarizace (služby) postupně pronikala i do měst středních a malých. Hovoří se proto o postindustriální urbanizaci.

-Vztahy mezi hospodářským vývojem a urbanizací jsou ve všech jejích fázích významné, avšak vždy mají pravděpodobnostní podobu. Urbanizace může za jistých okolností probíhat i bez industrializace v menším měřítku je možná bez existence velkých měst. O tom ostatně svědčí začátky britského, ale i českého průmyslu (tkalcovství a přádelnictví, které mělo své kořeny na venkově).

Témata, do kterých materiál patří