Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Archeologický výzkum - základní informace

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (16.72 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

ARCHEOLOGICKÝ VÝZKUM

Archeologický výzkum nejsou jen vykopávky. Je to vědecký výzkum, který se skládá z řady fází od heuristiky a prospekce až po publikaci výsledků.

• badatelský – (dř. „systematický“) se koná čistě a od počátku z vědeckého zájmu,

• záchranný – na místě určeném k narušení/zničení stavbou, zemními pracemi; může mít i formu předstihového výzkumu či dohledu při stavbě/zemních pracech.

Přípravná fáze: heuristika (literatura a archivy, stav poznání), terénní průzkum - povrchové sběry, pozorování viditelných reliktů; letecký, geofyzikální apod.

Exkavace („vykopávky“): cílem nejsou jen nálezy určené k vystavení, nýbrž získání maxima informací o životě v minulosti. Rozebírají se terénní situace (nože a škrabky i krumpáče a lopaty), provádí se jejich průběžná dokumentace, odebírají se movité nálezy i částí nemovitých situací in situ a přírodovědné vzorky. Terénní situace je při výzkumu zničena, nelze do ní již nahlédnout znovu a nic ověřit.

Zpracování: nálezy je třeba opatrně očistit a konzervovat, aby se nerozpadly, a hned evidovat, aby se neztratila vazba mezi věcmi a jejich polohou v terénu. Probíhají přírodovědné rozbory, laboratorní dokumentace atd.

Odborné a vědecké vyhodnocení: sem patří i datování (určení stáří), odborné určení (kultura, způsob výroby nebo používání). Výsledkem komplexního vyhodnocení je více či méně úplný obraz života na daném území v minulosti.

Zveřejnění výsledků: nálezová zpráva, publikace, muzejní a terénní prezentace.

Pojmy: nálezové souvislosti, nálezové okolnosti, vypovídací hodnota

Nejen jednotlivé věci jsou archeologickými prameny. Větší část informace nesou nálezové souvislosti, tj. vztahy vrstev a zahloubených objektů mezi sebou, příslušnost movitých nálezů do jednotlivých objektů nebo vrstev a poloha uvnitř nich. V tom spočívá jejich vypovídací hodnota. Tato unikátní informace, kterou umí přečíst a vyhodnotit pouze archeolog, se ale v okamžiku byť malého narušení terénu nenávratně fyzicky ztrácí. Proto archeolog musí systémový kontext všech pozůstatků v terénu pečlivě odkrývat a podrobně dokumentovat (kreslit na milimetrový papír, popisovat, fotografovat z různých úhlů nebo i natáčet na video, geodeticky zaměřovat), aby se mohl pokusit určit, co se v kterém úseku minulosti na nalezišti dělo. Dokumentace je podkladem pro nálezovou zprávu, která se po zániku původní situace sama stává pramenem – jediným svědectvím o určitém kusu minulosti. Podobně jako z nálezových souvislostí na nalezišti čte archeolog zprávy o minulosti ze vztahů nalezišť různých druhů ke krajině a mezi nimi navzájem.

Témata, do kterých materiál patří