Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




ROPSOK - Organizace práce v podnikové a firemní sféře - Přednášky

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (113.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Organizace práce v podnikové a firemní sféře

Co je při její realizaci charakteristické?

  • uplatňování výsledků vědy a techniky

  • aktivní podíl pracovních sil na její realizaci a jeho uplatňování

  • každodenní zdokonalování

DEFINICE:

Organizace práce je uceleným souborem vzájemně souvisejících technickoorganizačních, ekonomických a výchovných opatření, která zabezpečují plánovité a efektivní využívání pracovních sil při dané technické úrovni výroby v podniku.

CÍL:

Cílem organizace práce je zabezpečovat neustálé zvyšování produktivity práce vytvářením nutných proporcí mezi jednotlivými pracovními procesy a efektivním využíváním pracovních sil včetně soustavného odstraňování ztrát pracovního času.

Hlavní směry organizace práce

  1. Dělbu a kooperaci práce a jimi podmíněné racionální rozmisťování pracovních sil v souladu s jejich povoláním, kvalifikací a plnou zaměstnaností v průběhu pracovní směny.

  1. Zvyšování kvalifikace a technické úrovně pracovníků.

  2. Racionální organizaci a obsluhu pracovišť, která zabezpečuje plynulou práci na každém pracovišti a zamezuje vzniku disproporcí mezi jednotlivými účastníky výroby; opatření zdokonalující bezpečnost a ochranu zdraví při práci a odstraňující nepříznivé působení výrobního prostředí na organismus pracovníků.

  1. Vypracování a rozšiřování nejproduktivnějších a nejefektivnějších metod práce na základě komplexního rozboru průběhu pracovních činností v prostoru a čase.

  1. Normování práce, které se zakládá na racionálních pracovních postupech a ekonomicky výhodných režimech činnosti výrobního zařízeni.

  1. Organizaci pracovní doby, která zahrnuje rozvrhy práce během týdne, organizaci pracovních směn a racionální režimy práce a oddechu v čase směny, při plném využití fondu pracovního času.

  1. Organizaci mezd realizovat v souladu se zásadou odměny podle množství a jakosti práce a vytváření správného souladu mezi hmotnými a morálními podněty k práci.

DEFINICE:

Racionalizace práce vychází ze stávajícího rozboru práce, na jehož podkladě se navrhnou taková zdokonalení a zlepšení, která z ekonomického hlediska znamenají zvýšení produktivity práce a z fysiologického hlediska snížení namáhavosti práce.

HLAVNÍ SMĚRY RACIONALIZACE PRÁCE

  1. zdokonalovat využití časových fondů pracovníků a výrobního zařízení, které je nepříznivě ovlivňováno nedostatky v organizaci práce, výroby a uspořádání pracovních procesů a projevuje se v neodůvodněné pracnosti a výši nákladů;

  1. odstraňovat neproduktivní a zbytečné práce, zejména v dopravě, při manipulaci s materiály a při údržbě výrobních zařízení, kde je vázáno značné množství pracovních sil;

  1. uplatňovat pokrokové pracovní metody a technologické prostupy, zajišťující soustavné zvyšování produktivity práce a dosažení vysoké kvality výrobků;

Témata, do kterých materiál patří