Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Dějiny lékařství v 19. století

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (19.13 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Dějiny lékařství v 19. století

Lékařství: soubor specializovaných věd o zdraví a nemoci člověka ve vztahu k jeho přírodnímu a společenskému prostředí. Svých poznatků využívá k upevnění zdraví člověka. Činnost je uskutečněna v jasně daných historických podmínkách, v určitém sociospolečenském systému.

Zdravotnictví: soustava odborné zdravotnické činnosti, institucí a zařízení určených k péči o zdraví lidí.

  • dějiny medicíny jsou historií určité, historicky vzniklé společenské činnosti, jež je nedílnou součástí obecné historie lidské společnosti.

  • Marxistické pojetí dějin lékařství: zkoumání a vysvětlení historických souvislostí mezi zdravotním stavem obyvatelstva, sociálními poměry, přírodní a epidemiologickou činností se stavem lékařské vědy, zdravotnických služeb a zdravotnické politiky. Lékařská věda chápána jako součást procesu poznání přírody, společnosti a kulturního vývoje + výsledek potřeb a požadavků společnosti.

  • Úkol dějin lékařství: poznání, zkoumání a výklad vývoje lékařské vědy, zdravotnické teorie a praxe z hlediska vývoje společnosti jako celku, jeho ekonomické základny a společenské nadstavby.

19. století: reakce medicíny na změny ve společnosti

  • společnost si začala uvědomovat zdravotně sociální a zdravotně politické problémy – velká průmyslová centra, vznik dělnické třídy (velké množství lidí na malém prostoru), zrychlení dopravy, pracovní a životní podmínky

  • velmi ovlivněno filozofií – Hegel, dialektika o tom, že svět není komplex hotových věcí, ale že stále prochází změnami

  • medicína, aby se mohla úspěšně rozvíjet, se musela stát cca přírodní vědou, přesto zůstal vztah ke společenským vědám

  • VFR – někteří lékaři žádají změnu veškeré zdravotnické péči: každý nemocný i chudý, má právo na lékařskou pomoc. Neprosadili to, ale vznikl systém lékařské pomoci chudým.

  • Rakousko (absolutistická monarchie), 18.století – budování centralizované zdravotní správy (dohled nad karanténními, protiepidemiologickými předpisy a dalšími zákony, dozor nad výkonem zdravotnických povolání, přehled o vývoji zdravotnické situace ve státě). Budování nemocnic, porodnic,... Změna fce nemocnice z čistě azylového zařízení na léčebné. Dochází ke změnám ve školství – stát se více podílel na řízení lékařských fakult

  • vznik prvních ucelených teorií o zdravotnictví.

  • Anglie, přelom 18.,19.století: vznik velkých průmyslových center – vznik nových zdravotně politických problémů: epidemie neštovic, břišní tyfus, cholera, rozšíření pohlavních chorob. Nemoci dělníků jako tuberkuloza. S tím, jak se zrychlila doprava, souviselo také rychlejší šíření nemoci z místa na místo. Řešení zdravotní situace už se nedalo zvládat pouze medicínsky a nastala otázka, do jaké míry může zasahovat stát. Například, zda může nařídit povinné očkování proti neštovicím.

Témata, do kterých materiál patří