Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




12. POSTŘIŽINY

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (41.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

POSTŘIŽINY

  1. Tematika

Tato novela vypráví o krátkém časovém úseku života Maryšy. Novela je útvar, který krátce seznamuje čtenáře s dějem. Mezi známé autory, kteří psali novely patří například E. A. Poe nebo A. P. Čechov. Kniha je rozdělena na dvanáct kapitol, ve kterých se vypráví například o tom, jak to funguje v pivovaru, o zvycích s jejím manželem, o pravidelné návštěva kadeřníka kvůli jejím dlouhým vlasům, o příjezdu strýce Pepina a o společném vylezení na komín, o módě zkracování, která dovede i samotnou Maryšku, aby si nechala ustřihnout své dlouhé vlasy (odtud název knihy Postřižiny – křesťanský rituál, při němž jsou zkráceny nebo zcela ostříhány vlasy. Ostříhaný se tak odevzdává Bohu- zde odkaz na ostříhání vlasů paní sládkové, byly její chloubou a jejich popis je protknutý v celé knize). Hlavním tématem je zde zachycení maloměstského života najdeme zde milostné a humorné motivy.

Hlavní postavou a vypravěčkou příběhu je Maryška, žena, která se vymyká běžnému stylu života tehdejší žen. Je tvrdohlavá, osobitá, veselá a bláznivá. Manžel Maryšky správce pivovaru Francin, který je velmi pečlivý a konzervativní. Vedlejšími postavy jsou zde: strýc Pepin, doktor Gruntorád, kadeřník Bóďa.

Prostředí děje je pivovar v neurčeném městě, kde byl tatínek Francin sládkem (z Hrabalova životopisu víme, že se jedná o Nymburk) a čas je v knize neurčený.

Je zde použitá lineární kompozice, která se občas střídá s kompozicí retrospektivní, například když Maryša vypráví o svém dětství.

Dílo je napsáno v ich formě. Hlavní myšlenkou je humorně podaná kritika maloměstského konzervativního života a touha žít volně a svobodně. Maryška se vždy chovala přirozeně, ačkoli se to jejímu manželovi nelíbilo. Byla šťastná z maličkostí, ráda jedla a pila a nikdy nikoho neodsuzovala. Smyslem knihy je také pomoci čtenáři nazírat na svět podobně. Dílo je známé a typické především pro svůj zajímavý jazyk a nejen díky filmu pro své groteskní situace (vylezení na komín, stříknutí léčebné tinktury panu doktorovi do obličeje…). Dílo bylo vydané roku 1976.

2. Jazykové prostředky

V knize používá strýc Pepin nespisovný jazyk s vulgarismy a hovorovou vrstvou jazyka. Dále je zde vidět nářeční jazyk Maryšy.

3. Okolnosti vzniku díla

Kniha byla napsána v roce 1976, kdy na území ČSSR vládla komunistická strana. V tomto období byla politická situace velmi tvrdá, bylo to za dob tzv. normalizace. Tato doba je známa pro cenzuru a všudypřítomné pronásledování lidí. V této době můžeme literaturu rozdělit na oficiální, exilovou a samizdatovou. Pod samizdatovou literaturu patří texty odmítnuté v oficiálních nakladatelstvích, strojopisně psané, množené a ilegálně tištěné a nejznámější edice tohoto druhu je edice Petlice L. Vaculíka. Mezi exilová nakladatelství patří Sixty-Eight Publishers-založeno v kanadském Torontu v r. 1971 manželi Zdenou Salivarovou a Josefem Škvoreckým. Autoři, kteří mohli vycházet v nakladatelstvích (oficiální literatura) jsou

Témata, do kterých materiál patří