Povinná četba - Puškin Piková dáma
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
Týden na to Tomsky navštívil svou babičku a její schovanku Lizavetu Ivanovnu. Lizaveta celá hořela, protože už několik dní stával pod jejími okny jistý důstojník, který se na ni jen díval. Byl to Němec Heřman, který vyslechl Tomského vyprávění o babiččiných schopnostech. Heřman nikdy karty nehrál, ale kdyby znal kouzlo, zariskoval by a do smrti žil z vyhraných peněz.
Heřman dal dívce dopis a začali si vyměňovat psaníčka. Tak se brzy dověděl, jak se dostat do dívčina pokoje a kde je stařenčin kabinet. Když byly obě ženy mimo dům, dostal se Heřman nahoru a ukryl se v pokoji staré dámy. Počkal, až ji komorné odstrojí, a potom pronesl svou prosbu. Žena však neodpovídala, a tak jí pohrozil nenabitou pistolí. Hraběnka se skácela mrtvá na zem.
Lizavetě se v pokoji ulevilo, že tu Heřman není. Brzy ale přišel a všechno jí vyprávěl. Dívka byla zklamaná, že se všechno odehrálo kvůli penězům, a pustila Heřmana zadním schodištěm pryč. Za pár dní se konal pohřeb, kam Heřman přišel, protože trpěl výčitkami svědomí. Celý den pil víc než obvykle a v noci měl živý sen – stařena za ním přišla, prozradila mu tři karty (trojku, sedmu a eso), určila podmínky (už víc nebude hrát a ožení se s Lizavetou) a zase zmizela.
Heřmanova mysl byla plná výhry, představoval si bohatství a šťastnou budoucnost. Na první kartu vyhrál 47 tisíc, na druhou 94. Třetí den vsadil všechno, ale vytáhl pikovou dámu, která jako by na něj zamrkala. Heřman se zbláznil, dokola mumlá „Trojka, sedma, eso! Trojka, sedma, dáma!“ a je zavřený v nemocnici. Lizaveta se šťastně vdala.
určení smyslu díla
Novela poukazuje na zkaženost ruské šlechty, kde hlavní roli hrají peníze a láska jde stranou, což může vést ke zničení života. Člověk by si měl peníze vydělat, ne je získat zadarmo.
pravděpodobný adresát
Kniha je určena všem čtenářům, není konkrétně zaměřena.
zařazení knihy do kontextu celého autorova díla
Novela vyšla roku 1934 po dopsání Evžena Oněgina, když žil Puškin v Petrohradě a pracoval jako úředník.
tematicky podobné dílo
Karel Poláček – Hráči: román s karetní tematikou
porovnání s filmovou verzí nebo dramatizací
- podle novely vznikla opera Petra Iljiče Čajkovského a několik filmů
U nás vznikl film Piková dáma roku 1974, Heřmana hraje Milan Kňažko.
[...] Seděla se zkříženýma nahýma rukama, s hlavou ozdobenou ještě květy a sklopenou na obnažená ňadra... Náhle se dveře otevřely a vstoupil Heřman. Zachvěla se...
„Kde jste byl?“ zeptala se polekaným šeptem.
„V ložnici staré hraběnky,“ odpověděl Heřman, „jdu teď od ní. Hraběnka umřela.“
„Panebože...! Co to povídáte...?“
„A zdá se,“ pokračoval Heřman, „že příčinou její smrti jsem já.“
Lizaveta Ivanovna se na něho podívala a slova Tomského se jí ozvala v duši: Ten člověk má na svědomí aspoň tři zločiny! Heřman usedl vedle ní na okno a všechno jí vypravoval.