15. Krysař
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Jazykové prostředky: Spisovná čeština, někdy přeházený slovosled (inverze), personifikace; archaismy a přechodníky; dialogy a vnitřní monology, přímá řeč; opakování vět a slovních spojení ve vypjatých situacích
Společensko historické pozadí tvorby: Autor patřil do skupiny buřičů. Buřičská literatura se na přelomu 19. a 20. století vymezovala proti hospodářskému růstu a změnám ve společnosti. Do literatury se dostávají prvky dekadence, anarchismu a antimilitarismu. Poezie se vyznačuje vnášením osobních prožitků, pohledu na skutečnost bez iluze a obrazem moderní civilizace.
Autor: Viktor Dyk byl český publicista, spisovatel, politik, novinář. Navštěvoval gymnázium v Praze, jedním z jeho učitelů byl Alois Jirásek. Poté vystudoval práva. Nicméně pak se stal novinářem a psal pro Národní listy. V mládí se řadil do skupiny anarchistických buřičů, v dospělosti se stal nacionálně smýšlejícím autorem. Ve své tvorbě byl všestranně orientovaný. Psal poezii, prózu i drama. Ve svém díle často promítá dekadentní obrazy, rozpor snu a skutečnosti. Používá paradoxy, jeho myšlenky mají jasnou pointu.
Autorovo další dílo:
-
A porta inferi
-
Milá sedmi loupežníků
-
Buřiči
-
Lehké a těžké kroky
Další autoři tohoto období:
-
František Šrámek – Stříbrný vítr, měsíc nad řekou
-
Jaroslav Hašek – Osudy dobrého vojáka Švejka
-
Petr Bezruč – Slezské písně
-
František Gellner - Po nás ať přijde potopa
-
Karel Toman - Sluneční hodiny
-
Stanislav Kostka Neumann - Sen o zástupu zoufajících