Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Doznívání ideálů národního obrození a počátky české realistické literatury (J. K. Tyl, K. H. Borovský, B. Němcová)

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (48 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

- jádro jeho tvorby tvoří 3 skladby z Brixenu (jazyk dialogický, užívá vulgarismů):

- Král Lávra - veršovaná pohádka irského původu o králi s oslíma ušima; útočí proti absolutismu; děj: mladý holič Kukulín, který stříhá Lávru, nesmí prozradit jeho oslí uši, tak tajemství svěří vrbě, ze které si muzikant vyrobí kolíček do basy a tak všechno prozradí. Kukulínovi hrozí smrt, ale vše končí smírem..

- Křest sv. Vladimíra Vladimír se dostane do sporu a nechává utopit starého boha v Dněpru, lidé však nemají autoritu a proto Vladimír hledá nového boha (novou víru)

- Tyrolské elegie - zážitky z cesty do Brixenu - kritika policejního systému, pokrytectví, opovržení rakouskou vládou

  • Božena Němcová - vlastním jménem Barbora Panklová

- narodila se ve Vídni, mládí v Ratibořicích u adoptivních rodičů, velký vliv na ni měla babička; byla provdána proti své vůli za Josefa Němce g úsilí o spravedlivější společnost a lepší postavení ženy v ní, vlastenectví a odvaha

- ovlivnil ji Josef Radomil Čejka a George Sandová - tím, jak poznala různé kraje, začala se zabývat i sociálními otázkami, nejprve začala psát básně, nebyly úspěšné g pohádky

- Národní báchorky a pověsti - pohádky, pověsti, legendy; zobrazovaly typické prostředí s typickými postavami a vlastnostmi

- Slovenské pohádky a pověsti - pohádky tak, jak je slyšela nebo našla ve sb.

- Obrazy z okolí domažlického - zachycuje život chodského lidu, kulturu, zvyky, kroje, ale vyjadřuje k tomu i své názory

- Baruška - prochází vírem velkoměsta, její venkovské jádro zůstává nedotčeno

- Divá Bára - dcera pastýře, je smělá, statečná, zdánlivě drsná, ušlechtilá, v zájmu přítelkyně se staví proti celé obci; popírá představu o pasivní úloze ženy…

- Dobrý člověk - forman Hájek je příkladem životního kladu

- Pan učitel - ideál člověka schopného proměnit školu v „dílnu lidskosti“

- Chyže pod horami - česko-slovenská vzájemnost, zobrazuje život slov. lidu

- V zámku a podzámčí - kontrast krutosti chudoby a rozmařilosti a nelidskosti zbohatlíků, zbohatlická paní, která se moc nestará o poddané, onemocní a po vyléčení úplně mění své názory a poznává, co je v životě důležité (idealizováno)

- Pohorská vesnice - harmonizace vztahů lidí a šlechty

- Babička - začala ji psát po smrti svého syna Hynka; uniká z přítomnosti do vzpomínek na dětství ( dílo není životopis!) - cílem bylo ukázat harmonický život prostých lidí ideálně dokonalou postavou je její babička Magdalena Novotná (má dobrý vztah k práci, životu, přírodě, vlasti, moudrosti, je ušlechtilá) - děti: Barunka (=Božena), Jan, Vilém, Adélka. Hlavním tématem jsou názory a postoje babičky. Němcová zobrazuje kontrast mezi idylickým životem Proškových a životem na zámku.

prolog - vzpomíná Němcová na babičku, přímo ji oslovuje

Témata, do kterých materiál patří