Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Revizor

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (24.57 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Revizor

Autor: Nikolaj Vasiljevič Gogol
Rok vzniku: 1836
Původní název: Ревизоръ
Překlad: Zdeněk Mahler
Čtené vydání:

GOGOL, Nikolaj Vasiljevič a Zdeněk MAHLER. Revizor. Edice D, svazek 73. publikace 166. Praha: Artur, 2010. ISBN 978-80-87128-45-9.

Forma:

Literární žánr: satirická komedie
Literární druh: Drama

Jazykové prostředky:
Revizor je komedie o pěti aktech. Standartně jsou v ní uvedeny dialogy postav, oslovení a poznámky o tom, co herec právě dělá. Vyskytuje se v ní vnitřní řeč, označená jako (stranou). Text, který je uveden v uvozovkách, naznačuje přímou řeč, která proběhla v minulosti. Tímto způsobem postavy vyprávějí, co kdo říkal. Jazyk knihy je především hovorový, najdeme v něm nadávky a sprostá slova. Každá postava má svůj jedinečný slovník.

Obsah:

Děj:
Příběh začíná ve chvíli, kdy městské orgány zjistí, že do jejich města má přijet revizor na inspekci. V tu samou chvíli se obyvatelé města dozví, že již pár týdnů v jejich městě bydlí jistý mladík z Petrohradu. Přesvědčeni, že to on je tím revizorem, začnou rychle jednat, aby

Hlavní postava:
Ivan Alexandrovič Chlestakov je mladík (cca 23 let) s kaštanově hnědými vlasy a pronikavýma očima. Pochází z Petrohradu, kde jeho otec zaujímá vysokou pozici. Ivan je typický příklad tzv. „zbytečného člověka“ – je chytrý, ale mrhá svými přednostmi, je rozmazlený, egocentrický, lstivý, neumí šetřit a lže.

Postavy:
■ Anton Antonovič Skvoznik-Dmuchanovskij – hejtman
■ Anna Andrejevna – manželka hejtmana
■ Marja Antonovna – dcera hejtmanaa
■ Petr Ivanovič Bobčinskij – farmář
■ Petr Ivanovič Dobčinskij – farmář
■ Amos Fjodorovič Ljapkin-Ťapkin – soudce

Časoprostor:
Hra se odehrává v nejmenovaném městě kdesi v centru Ruska za vlády cara Mikuláše I. (1825-1855). Děj se odehrává v hostinci, v nemocnici a v Hejtmanově domě.

Životopis autora:
Nikolaj Vasiljevič Gogol se narodil 1. dubna roku 1809 v ruské Soročince. Pocházel ze střední třídy z rodiny ukrajinských farmářů. Jeho otec byl milovník divadla. Chodil na gymnázium v Petrohradě, které dokončil v roce 1828. V tom samém roce se přidal k divadlu, kde dlouho nevydržel. Pokusil se vydat svou vlastní sbírku veršů a uspořádat výstavu obrazů, ale i tam se setkal s kritikou. Po těchto pokusech se z něj stal úředník. Mezi lety 1836-1839 žil v Itálii. Osobně se znal s A. S. Puškinem, který ho v jeho tvorbě motivoval. Před svou smrtí trpěl hlubokou depresí, pochyboval jak o sobě, tak i o své tvorbě a je pravděpodobné, že i zešílel. Zemřel 4. března roku 1852. Pohřben je v Moskvě. Z dnešního pohledu je považován za zakladatele ruského realismu.

Literární historie a kritika:
Námět k dílu Revizor dostal Gogol nejspíše od svého přítele A. S. Puškina, který mu vyprávěl o muži, který se vydával za úředníka a obral většinu obyvatel města. Existuje také verze, ve které to byl sám Puškin, kterého si obyvatelé města spletli za revizora. Na počátku 19. století, za vlády cara Mikuláše I. byla zřízena tajná policie, která „inkognito“ jezdila do různých měst, aby se přesvědčili, že je vše v pořádku. Proto se mnohdy stalo, že obyčejný cestující byl omylem považován za revizora. Svou premiéru měl Revizor v Petrohradu roku 1836, kde měl úspěch především u mladých diváků. Avšak reakce na něj byli různorodé. Například sám car a společnost kolem něj hru odsoudili jako frašku. Hra byla proto stažena z Alexandrijského divadla v Petrohradě, kde měla premiéru. Revizor si však získal popularitu mezi některými umělci, proto byl opět hrán například v Malém divadle v Moskvě, kde měla premiéru
5. února 1843. Hra byla kontroverzní především proto, že v ní autor, jak to on sám řekl, zobrazil pravdu.
V našich končinách se lidé o Revizorovi dozvěděli v roce 1837. Koncem 50. let si J. V. Frič vyžádal překlad pro adaptaci ve Stavovském divadle. Avšak pro malý zájem byl poprvé Revizor hrán až v roce 1865 v Prozatímním divadle. V roce 1891 se Revizor dočkal premiéry v Národním divadle. Revizor, jako kniha, vyšel v Česku prvně v roce 1867.

Témata, do kterých materiál patří