Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Tradiční světová literatura 1. poloviny 20. století

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (165.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Povídky – psal je po celý život, vydal několik souborů povídek, široký záběr témat, hodně vypovídají o válce, o autorových zálibách i o jeho názorovém vývoji.

I slunce vychází (1926, u nás název Fiesta) - první román, o muži, jemuž válečné zmrzačení znemožňuje fyzické naplnění vztahu k milované ženě a který zoufale hledá způsob, jak dál žít

Sbohem, armádo – román (1929)

Příběh lásky mezi raněným americkým vojákem Frederickem a mladou anglickou zdravotní sestrou Catherine. Frederick uzdraven, vrací se na frontu, jako zdravotní dobrovolník velí sanitkám, při ústupu Italů sanitky uvízly v koloně, jde pěšky, vojenskou policií omylem považován za zběha, odsouzen k smrti, málem popraven, uprchne s Catherine do Švýcarska, několik měsíců celkem šťastně žijí, Catherine však po porodu mrtvého dítěte umírá.

Autor protestuje proti nesmyslnému vraždění na všech frontách. Vzhledem k tomuto charakteru bojů za 1. světové války ústup znamenal hlavně záchranu životů, neustoupit by bylo zbytečné mrhání životy. Vojenská policie ale jedná chladně, arogantně – jako ti, kteří střílí, ale na ně nestřílí nikdo, nezažívají to, co vojáci na frontách. Frederick původně přesvědčen, že jde do války, aby hájil právo, svobodu, demokracii, ale zklamán; svým útěkem a pak i odchodem z armády protestuje, není to zbabělost.

Komu zvoní hrana – román (1940)

Dramatický příběh z občanské války ve Španělsku, jejž prožívá americký lektor španělštiny Robert Jordan. Jako dobrovolník přijímá obtížný úkol – na území ovládaném nepřáteli se má napojit na partyzány a připravit záškodnickou akci: vyhodit do vzduchu most a znemožnit tak přísun nepřátelských posil. Podaří se, ale Robert je při ústupu raněn, čeká na smrt. Nepodléhá však depresi, najde v sobě odhodlání, odvahu, vůli, hrdost (typický hemingwayovský hrdina), se zbraní v ruce se chce pokusit zdržet pronásledovatele, aby se skupina i s Marií (dívka, do které se zamiloval) dostala do bezpečí. Děj se odehrává ve třech dnech. Opět metoda ledovce, dialogy i vnitřní monology umožňují vycítit myšlenky, stavy a pocity hrdinů bez autorského komentáře (skryty pod hladinou). Motto „Žádný člověk není ostrov sám pro sebe; každý je kus nějakého kontinentu…“ (od anglického barokního básníka Johna Donna) je současně hlavní myšlenkou románu. Filozofující pasáže (místy dost proklamativní) podtrhují vyznění románu, jehož ideologičnost je vzhledem k dobovým souvislostem pochopitelná (a v očích většiny čtenářů autorovi rozhodně neuškodila). Úspěchu díla zřejmě napomohla i romanticky pojatá a vylíčená láska Roberta a Marie.

Srovnání Frederick a Robert: různé postoje, neboť zápasy, jichž se účastní, mají odlišný charakter (F. – svědkem nesmyslného vraždění, oproti tomu R. – účastní se boje, který má smysl).

Témata, do kterých materiál patří