Pedagogika č. 11
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Příčiny selhávání výchovné péče v rodině:
Neplnění rodičovských povinností, rozvodem rodičů
Nesprávnými výchovnými metodami
Neochotu rodičů přijímat kritiku a odbornou pomoc
Alkoholizmem, gamblerstvím, kriminálním chováním
Nízkou úrovní mravních a etických hodnot
Nedostatkem času věnovanému výchově dětí
Novým manželstvím, rodinou
PREVENTIVNĚ VÝCHOVNÁ PÉČE O DÍTĚ
Výchovní poradci
Každá ZŠ, SŠ, má svého výchovného poradce, je to učitel, který absolvoval vysokoškolské specializační studium, mezi jeho hlavní úkoly patří:
Sledování a hodnocení vývoje žáků včetně diagnostické činnosti
Konzultační služby pro žáky a rodiče
Metodická pomoc třídním učitelům a ostatním pedagogickým pracovníkům
Informační činnost pro žáky, rodiče a pedagogické pracovníky o různých prevencích
Školní psychologové
Vystudovali školní psychologii. Klientela jsou žáci, třídy, učitelé i rodiče. Jeho činnost je diagnostická a reedukační a intervenční zásahy přímo ve škole
Pedagogicko-psychologické poradny
Bezplatné školské poradenské zařízení, které poskytuje svoje služby ambulantně. Na poradnu se může obrátit jakýkoli rodič, který by se rád dostal radu ohledně psychického a fyzického vývoje svého dítěte, s jeho předškolní a školní docházkou, poruchami učení, procesem integrace, výběrem vhodné školy, ale i s výchovnými problémy doma nebo ve škole.
Středisko výchovné péče
Školská výchovná zařízení, která poskytují všestrannou preventivně výchovnou péči dětem a mládeži s negativními jevy chování, a to pokud nejsou důvody zařadit dítě do ústavní nebo ochranné výchovy ve speciálních výchovných zařízeních.
Mají zachytit první projevy výchovných a vývojových poruch dětí a mládeže. Poskytují dětem a mládeži okamžitou pomoc v krizových situacích.
Poskytují poradenskou péči dětem, mladistvým, rodičům a učitelům.
OKAMŽITÁ POMOC S PROBLÉMY DĚTÍ A MLÁDEŽE
Linky důvěry, Linky bezpečí, Bílý kruh bezpečí, Člověk v tísni, Fond ohrožených dětí Bezplatné telefonní linky, které poskytují dětem a mládeži rady a pomoc obtížných a rozporuplných životních situacích.
Poradny pro děti a mládež – Pomáhají dětem a mládeži v krizových situacích, při hledání sebe sama, nabízejí jim aktivity pro vhodné využívání volného času, kurzy protidrogové prevence
Střediska sociální prevence
Nízkoprahová centra
Krizová drogová centra
Sociální poradny