Maturitní-otázky-Právo
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
v TP procesním- o všech sbíhajících TČ musí být konání společné řízení. Soud může v hlavním líčení rozhodovat pouze o skutku, který je uveden v žalobním návrhu (§220 odst. 1 trestního řádu).
Pokračování v trestném činu, jehož podstatou je, že se pachatel dopouští pouze jednoho trestného činu, protože uskutečňuje jeden a týž záměr a stále naplňuje skutkovou podstatu jednoho a téhož trestného činu, přičemž jednotlivé útoky spojuje časová souvislost (např. vedoucí samoobsluhy si koncem každého týdne přisvojí určité potraviny), stejný nebo podobný způsob provedení a předmět útoku.
Od pokračování v trestném činu je třeba odlišit jeho opakování, kdy pachatel také znovu naplňuje skutkovou podstatu téhož trestného činu, ale jeho jednání není spojeno týmž záměrem nebo scházejí jiné podmínky pokračování. Zde se uplatní zásady o vícečinném souběhu, nemůže jít o souběh jednočinný.
Soubor 2
a) Soudní moc a organizace soudů
Soudní moc vykonávají jménem republiky nezávislé soudy.
Soudci jsou při výkonu své funkce nezávislí. Jejich nestrannost nesmí nikdo ohrožovat.
Soudce nelze proti jeho vůli odvolat nebo přeložit k jinému soudu; výjimky vyplývající zejména z kárné odpovědnosti stanoví zákon. Funkce soudce není slučitelná s funkcí prezidenta republiky, člena Parlamentu ani s jakoukoli funkcí ve veřejné správě.
Všichni účastníci řízení mají před soudem rovná práva. Jednání před soudem je ústní a veřejné, výjimky stanoví zákon. Rozsudek se vyhlašuje vždy veřejně.
Souhlas soudce je třeba k
Rozhodnutí státního zástupce o otevření zásilky
Rozhodnutí státního zástupce o záměně zásilky
Předchozí povolení soudce je třeba
Ke sledování osob a věcí
K použití agenta
Úkolem soudů je
Projednávat a rozhodovat spory a jiné věci patřící do jejich pravomoci
Projednávat a rozhodovat v trestních věcech patřících do jejich pravomoci
Rozhodovat v dalších případech stanovených zákonem
Soudy jsou povolány především k tomu, aby zákonem stanoveným způsobem poskytovaly ochranu právům. Jen soud rozhoduje o vině a trestu za trestné činy.
Soustavu soudu tvoří
Nejvyšší soud- je vrcholným soudním orgánem ve věcech patřících do pravomoci soudů s výjimkou záležitostí, o nichž rozhoduje Ústavní soud nebo Nejvyšší správní soud. Soudce je jmenován do funkce prezidentem bez časového omezení.
Nejvyšší správní soud
Vrchní soud- rozhodují v senátech, které jsou tříčlenné složeny z předsedy senátu a dvou soudců. Rozhodují o odvoláních proti prvostupňovým rozhodnutím krajských soudů.
Krajské soudy- provádějí řízení ve 2. Stupni ve věcech, ve kterých rozhodovaly v 1. stupni okresní soudy. Samosoudce u krajského soudu nerozhoduje.
Okresní soudy, v Praze- městský soud – provádějí řízení v 1. stupni. Skládají se z předsedy soudu, místopředsedů, soudců a přísedících. Rozhodují v senátech, pokud zákon nestanoví jinak. Může zde rozhodovat samosoudce.