Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




ŽIVNOSTENSKÁ-SPRÁVA

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (21.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

ŘÍZENÍ O KONCESI

  • K provozování koncesované živnosti je zapotřebí získání koncese

  1. Osoba, která hodlá provozovat koncesovanou živnost, musí vyplnit příslušný formulář, který obsahuje stanovené náležitosti a k tomuto formuláři musí přiložit určené přílohy. Není nárok na splnění koncese. Splnění těchto podmínek je samozřejmě zapotřebí, ovšem jedná se o podmínku nutnou, nikoliv postačující. Získání živnostenského oprávnění u koncesovaných živností je totiž ve většině případů podmíněno souhlasem příslušného státního orgánu. Živnostenský úřad je povinen rozhodnout o žádosti o koncesi do 60 dnů ode dne podání žádosti. Koncesované živnosti, k jejichž provozování je zapotřebí kromě podmínek stanovených pro všechny koncesované živnosti, ještě stanovisko příslušného orgánu státní správy.

  • Mezi orgány, které vydávají své stanovisko k udělení koncese, patří: Ministerstvo zemědělství – výroba a úprava alkoholických nápojů, Ministerstvo dopravy – vodní doprava, Ministerstvo pro místní rozvoj – žádám v případě, když chci založit cestovní kancelář, Policie ČR – nákup bezpečnostních materiálů

  1. Živnostenský úřad po obdržení žádosti o vydání koncese provede nejdříve tzv. formální zkoumání, což znamená, že zkontroluje, zda žádost obsahuje všechny náležitosti (včetně příloh). Pokud tomu tak není, přeruší řízení o udělení koncese, a zašle tomu, kdo si žádost podal, výzvu k odstranění nalezených nedostatků. Ve výzvě musí být uvedeno, jaký nedostatek má být odstraněn a lhůta k odstranění nedostatků. Lhůta nesmí být kratší než 15 dnů. Pokud žadatel nedostatky v žádosti v přiměřené lhůtě odstraní, živnostenský úřad pokračuje v řízení. Pokud nedostatky ve lhůtě neodstraní, živnostenský úřad zastaví řízení a živnostenské oprávnění nevznikne

  2. Jestliže žadatel splňuje všeobecné i zvláštní podmínky provozování živnosti, živnostenský úřad si vyžádá souhlas příslušného orgánu státní správy.

  • V rozhodnutí o udělení koncese je uvedeno:

  • Jméno a příjmení, rodné číslo a bydliště podnikatele – FO, u podnikatele – PO to je obchodní firma nebo název a sídlo

  • Identifikační číslo, bylo-li přiděleno

  • Předmět podnikání

  • Místo podnikání ( u FO)

  • Doba trvání živnostenského oprávnění, je-li v žádosti uvedeno provozování živnosti na dobu určitou

2. Do 5 dnů od nabytí právní moci rozhodnutí o udělení koncese provede živnostenský úřad zápis do živnostenského rejstříku a vydá podnikateli výpis z živnostenského rejstříku. Stejně jako u ohlašovací živností, je zde povinen živnostenský úřad ze zákona do 5 dnů ode dne, kdy vzniklo živnostenské oprávnění, oznámit tuto skutečnost příslušným orgánům – finančnímu úřadu, správě sociálního zabezpečení, úřadu práce a zdravotní pojišťovně. V případě koncesované živnosti oznamuje vznik živnostenského oprávnění živnostenský úřad také tomu státnímu orgánu, který k vydání koncese uděloval svůj souhlas. V případě, že živnostenský úřad řízení o udělení koncese zastaví nebo žádost o koncesi zamítne, lze proti takovému rozhodnutí podat odvolání. Odvolání proti rozhodnutí obecního živnostenského úřadu se podává krajskému živnostenskému úřadu prostřednictvím obecního živnostenského úřadu, který rozhodnutí vydal a musí být podáno ve lhůtě 15 dnů ode dne doručení rozhodnutí.

Témata, do kterých materiál patří