Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Ceska republika

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (150.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Česká republika –fyzickogeografický přehled

Česká republika se díky své poloze v srdci Evropy řadí ke středoevropským státům. Je vnitrozemskou zemí bez přístupu k moři.

Rozloha řadí Česko s plochou území 78 866 km2 mezi střední až menší státy Evropy.

Průměrná nadmořská výška (450 m) je celkově vyšší než v celé Evropě (315 m), což současně s polohou ve vnitrozemí světadílu způsobuje, že ČR leží na hlavním evropském rozvodí. Nedostatek velkých toků a poloha na rozvodí mají své vodohospodářské nevýhody. Z vnitrozemského umístění vyplývá i poloha našeho území v přechodné oblasti mezi klimatickými oceánskými a kontinentálními vlivy.

Na území České republiky zasahují dvě základní geologické jednotky, které jsou nedílnou součástí velkých geologických struktur, tvořících základ geologické stavby Evropy. Jsou to:

  • Český masív

  • Západní Karpaty

České země byly odedávna křižovatkou dopravních cest. Poloha na křižovatce významných dopravních tahů dává podmínky pro rozvoj tranzitní dopravy, která je nejen přímým zdrojem finančních příjmů, ale i podnětem pro celkový rozvoj. Předpokladem je ovšem dobudování moderní dopravní infrastruktury. Tranzit však může způsobovat ekologické a organizační problémy (kamionová doprava). Poloha našich zemí v nitru světadílu také znamenala střetávání mocenských zájmů v tomto geopoliticky významném území.

Na území naší republiky se různou intenzitou odráží geologický vývoj celé Evropy od prahor až do současnosti. Postupné přeměny naší krajiny lze vyčíst z následující tabulky: (viz. Zeměpis České republiky, str. 8).

Na našem území se nachází 4 vyšší geomorfologické jednotky – provincie (Česká vysočina, Západopanonská pánev, Západní Karpaty a Středoevropská nížina) a 10 nižších celků – subprovincií (Českomoravská subprovincie, Vídeňská pánev, Vněkarpatské sníženiny, Vnější západní Karpaty, Středopolské nížiny, Krkonošsko-jesenická subprovincie, Česká tabule, Krušnohorská subprovincie, Podberounská subprovincie a Šumavská subprovincie).

Rozmanitost reliéfuje výsledkem protichůdného působení endogenních a exogenních geologických sil. Tvary reliéfu ovlivnily i strukturní vlastnosti hornin (tektonika, puklinatost, chem. složení aj.). Poslední výrazné změny reliéfu vyvolané endogenními silami nastaly v Českém masivu v mladších třetihorách – vyzdvižení našich pohraničních hor ve souvislosti s alpínským vrásněním. Od jeho skončení působí na naše území destrukční exogenní síly (vodní eroze, vítr, gravitační síly, teplotní změny a také člověk…). Nejvýkonnějším exogenním činitelem ( hned po člověku) je tekoucí voda, která se podílí na modelaci Českého masivu a moravské části Karpat.

Čtvrtohorní skandinávský ledovec vnikl na naše území převážně Moravskou bránou. Zanechal zde značně zarovnaný povrch překrytý pláštěm morénových nánosů (netříděné jíly, písky, štěrky). V Čechách nepatrně zasáhl na Šluknovsko a Frýdlantsko.

Témata, do kterých materiál patří