Předmět Zobrazovací systémy (17AMBZS)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu 17AMBZS - Zobrazovací systémy, Fakulta biomedicínského inženýrství, České vysoké učení technické v Praze (ČVUT).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Cíl
Cílem je seznámit studenty s obecnými základy teorieprocesu zobrazení, metodami snímání, hodnocení a zpracováníobrazové informace, vlastnostmi obrazových signálů,principy vytváření obrazu a s obecným kvantitativnímhodnocením kvality zobrazovacích modalit s přímou syntézouobrazu používaných v lékařství. Není kladen důraz na detailní technické provedení jednotlivých systémů, alepouze na dostupná koncepční řešení a pochopení z nichvyplývajících fyzikálních limitů dosažitelných technickýchparametrů. U všech modalit je kladen důraz na využitíobecných metod kvantitativní analýzy kvality procesuzobrazení pro danou část elektromagnetického spektra a uzv signálu s cílem pochopit limitující principy konstrukcetěchto zařízení. Student bude schopen posoudit, na základětakto standardně definovaných technických parametrů, zdasplňuje požadavky, které jsou lékaři na modalitu kladeny.Všechny takovéto poznatky jsou pak výchozím předpokladem kesprávnému postupu technika při výběru a aplikaci dané modality a též nezbytným minimem pro zajištění potřebnékvality výsledných obrazových dat. Snahou je, aby studentibyli navozeni do situacem jaky kdyby vykonávali funkcitechnika na RDG klinice, či klinice zobrazovacích metod amají řešit úlohy, se kterými se setkají na budoucíchpracovištích velmi často. Tento přístup se osvědčil a vede k větší samostatnosti a zájmu studentů a k vyššíuplatnitelnosti absolventů v praxi.
Literatura
[1] Svatoš, J.: Zobrazovací systémy v lékařství. Skriptum ČVUT, 1998.[2] Drastich, A.: Netelevizní zobrazovací systémy. Skriptum FEI VUT v Brně,2001.[3] Zuna, I., Poušek,L.: Úvod do zobrazovacích metod v lékařské diagnostice.Skriptum ČVUT, 2007.[4] Hozman, J., Bernas, M., Klíma, M., Dvořák, P. Zpracování obrazovéinformace. Praha: Vydavatelství ČVUT, 1996.[5] Materiály ke kurzu Získání a zpracování obrazu v mikroskopii [online].Jiří Hozman, c2002-2007. Poslední změna 6. 6. 2006 [cit. 2007-01-18]. URL:http://webzam.fbmi.cvut.cz/hozman/[6] Rezňák a kol.: Moderné zobrazovacie metódy v lekárskej diagnostike.Osveta, 1992.[7] Hozman, J., Roubík, K. Tomografické zobrazovací metody v lékařství - CT.Výukový videoprogram (VHS, CDROM). Praha: AVTC ČVUT, 2002. Je k dispozici nahttp://www.civ.cvut.cz/info/info.php?id=148 a dále nahttp://www.civ.cvut.cz/info/info.php?&did=603)[8] Roubík, K.: Fyzikální základy JMR. Učební text pro studenty FBMI. (kdispozici na stránce předmětu)[9] Drastich, A.: Zobrazovací systémy v lékařství,Ediční středisko VUT Brno.1990
Garant
Jiří Hozman
Vyučující
Martin Rožánek, Jiří Hozman