Předmět Základy teoretické medicíny II. (17PBITM2)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu 17PBITM2 - Základy teoretické medicíny II., Fakulta biomedicínského inženýrství, České vysoké učení technické v Praze (ČVUT).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Cíl
Obsahové zaměření anatomie: Anatomie studuje stavbu lidského těla. Anatomie utváří makroskopický obraz o složení lidského těla z jednotlivých tkání. Spolu s lékařskou terminologií je anatomie považována za úvodní obor teoretických lékařských předmětů. Anatomie obecná podává obecný přehled o názvu a popisu orgánů, anatomie speciální popisuje stavbu jednotlivých orgánů, anatomie topografická studuje vzájemnou polohu anatomických útvarů v jednotlivých oddílech těla. Obsahové zaměření fyziologie: Výuka je zaměřena na homeostatické mechanismy a regulační systémy od úrovně buněčné do úrovně systémové Fyziologické regulace hormonální, nervové, imunitní a regulace řízené vyšší nervovou činností jsou obzvlášť vhodným námětem pro bioinženýrství. Zvládnutí fyziologie na odpovídající úrovni předpokládá základní znalosti anatomie, stejně jako biochemie, biofyziky a genetiky. Cíle anatomie: Všeobecné cíle výuky - postavení základů pro vývoj biomedicínského myšlení, přehledné znalosti o morfologii člověka, které jsou předpokladem pro pochopení funkčních souvislostí. Získání základních znalostí systematické a topografické anatomie orgánů a orgánových systémů. Cíle fyziologie: Cílem je vštípit posluchačům poznatky o základních fyziologických funkcích buněk, orgánů a orgánových systémů člověka a jejich vzájemných interakcích.
Literatura
[1] J. Šmarda a kolektiv: Biologie pro psychology a pedagogy, Portál Praha 2004.[2] O. Nečas a kol. Obecná biologie pro lékařské fakulty. H&H Jinočany 2000.[3] S. Rosypal a kolektiv autorů: Nový přehled biologie. Scientia Praha 2003.[4] B. Alberts, D. Bray, A. Johnson, J.Lewis, M. Raff, K. Roberts, P. Walter: Základy buněčné biologie, Espero Publishing 1998.[5] E. Kočárek, M. Pánek, D. Novotná: Klinická cytogenetika I. Úvod do klinické cytogenetiky. Skriptum UK Praha 2006 učební text na internetu http://genetika.wz.cz/bunka.htm onkogenetika [6] Navrátil, L., Rosina, J. et al.: Medicínská biofyzika, Praha, Grada 2005, ISBN 80 - 247 - 1152 - 4[7] Rosina, J., Stanek J., Kolářová, H.: Biofyzika pro studenty zdravotnických oborů, Praha, Grada 2006, ISBN 80 - 247 - 1383 - 7[8] Navrátil, L., Rosina, J.: Biofyzika v medicíně - učebnice pro lékařské fakulty Manus, Praha, 2003[11] Kolektiv autorů: Principy a praxe radiační ochrany. SÚJB, Praha, 2000
Požadavky
zápočet:Bude udělen při zkoušcezkouška:Zkouška probíhá ústní formou. Posluchač je tázán z oblastí: základů biochemie biopolymerů a biologie a biofyziky. Examinátor v průběhu zkoušky může položit jakoukoliv další otázku v rozsahu povinné literatury a látky probírané na přednáškách. Neznalost jedné otázky je důvodem ke kvalifikaci zkoušky stupněm F.Upozornění: interval mezi řádnou a opravnou zkouškou nebo opravnými zkouškami musí být minimálně sedmidenní.
Garant
Taťána Jarošíková, Jozef Rosina
Vyučující
Taťána Jarošíková, Jozef Rosina